رحم جایگزین

هدف از نگارش این نوشته توضیح کاملی در مورد رحم جایگزین است اگر اطلاعات کافی در مورد این موضوع ندارید حتما این نوشته را تا انتها بخوانید. امروزه روش های مختلفی برای کمک باروری وجود دارد که رحم جایگزین (surrogacy) یکی از این روش ها محسوب می شود. این روش باروری به این صورت است که خانم حامل نه ماه دوران بارداری را سپری خواهد کرد.

حالا شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که نحوه باروری با رحم جایگزین چگونه است؟ در جواب این سوال باید گفت که برای بارداری ابتدا می بایست تخمک و اسپرم از زوجین گرفته شود و بعد آن به کمک یکی از روش های کمک باروری مثل IVF جنین تشکیل می شود.

رحم جایگزین چیست؟

جنین تشکیل شده با رحم جایگزین از همان ژن پدر و مادر خود است. بعد از اینکه جنین در آزمایشگاه رشد کافی خود را داشت می بایست به رحم مادر منتقل شود. بعد از انتقال جنین به داخل رحم فردی که صاحب رحم است باید حتما نکات و مراقبت های لازمه انجام شود. تا بعد از اتمام دوره بارداری جنین نگهداری شده را سالم به پدر و مادر خود تحویل دهد.

در صورتی که برای بارداری خود نیاز به استفاده از روش های کمک باروری نظیر رحم جایگزین داشته باشید استفاده از این روش از لحاظ پزشکی قانونی و همچنین روحی امری پیچیده و سخت می باشد، که قبل از انجام نیاز به گرفتم مشاوره اعم از حقوقی، روانی، قضائی دارد. بنابراین توصیه می شود تا برای دریافت نتیجه مطلوب در بهترین مرکز نابارری در تهران این کار را انجام دهید.

علاوه بر آن حتما باید توجه داشته باشید زوجینی که قصد استفاده از رحم جایگزین را دارند باید حتما از لحاظ جسمانی وروانی سلامت کامل داشته باشند، در صورت داشتن چنین شرایطی می توان گفت که شما کاندید بسیار مناسبی برای باروری از طریق رحم جاگزین هستید.

علت استفاده از رحم جاگیزین

از جمله علت های اصلی نیاز به استفاده از رحم جایگزین به شرح زیر می باشد:

  • مبتلا بودن به بیماری های خاص چرا که منجر به ایجاد مشکلاتی در بارداری فرد می شود علوه بر آن شاید باعث به خطر افتادن جان مادر نیز شود.
  • داشتن سقط مکرر
  • داشتن مشکلات رحمی مثل نداشتن رحم
  • داشتن شکست های زیاد از انجام روش های کمک باروری نظیر IVF

شرایط لازم برای استفاده از رحم جایگزین

از جمله کاندیدای مناسب برای استفاده از رحم جایگزین به شرح زیر می باشد:

  • داشتن سن مناسب یکی از مهم ترین مسائل جهت استفاده از رحم جایگزین می باشد، یعنی سن خانم ها باید بالاتر از 20 باشد، ولی در مقابل به سن یائسگی نرسیده باشند.
  • افرادی که قصد حمل جنین را دارند باید حتما یک فرزند سالم داشته باشند.
  • افراد باید حتما از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار باشند یعنی به هیچ عنوان نباید سابقه هیچ نوع بیماری یا عفونتی را داشته باشند.
  • فردی که جنین را حمل می کند به هیچ عنوان نباید سیگار یا الکل مصرف کند.
  • داشتن رضایت کامل پدر و مادر از نگه داری جنین در رحم فرد.

فرایند انجام رحم جایگزین

به منظور استفاده از رحم جایگزین مراحل مختلفی می بایست انجام شود که در این بخش از مقاله قصد داریم تا در رابطه به طور کامل صحبت کنیم.

معاینات پزشکی: پدر و مادری که قصد باروری دارند و همچنین فرد حامل نیاز دارد تا آزمایشات و سونوگرافی های لازم را قبل از انتقال جنین انجام دهند.

بررسی: در بعضی از مواقع نیاز است تا پدر و مادر اصلی و همچنین حامل به متخصص زنان یا برحسب نیاز به سایر متخصصین مراجعه کنند.

مشاوره ژنتیک: از جمله مهم ترین بخش های استفاده از رحم جایگزین انجام مشاورات پزشکی می باشد.

استفاده از روش های باروری: اگر به منظور بارداری از تخمک خودتان استفاده می کنید نحوه خارج کردن آن از طریق عمل پانکچر (تخمک گیری)  می باشد. بعد از اتمام این کار از طریق روش های کمک باروری نظیر IVF به رحم فرد حامل انتقال داده می شود.

مراقبت های دوران بارداری: انجام مراقبت ها  غربالگری های دوران بارداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که باعث شده تا نتیجه مطلوبی را نیز از انتقال جنین دریافت کرد.

زایمان: آخرین مرحله زایمان است که بعد از انجام مراحل حقوقی جنین به پدر و مادر اصلی خود تحویل داده می شود.

سوالات متداول

کلام آخر

ما در این مقاله قصد داشتیم تا در رابطه با رحم جایگزین، شرایط مورد نیاز برای این کار، مراحل انجام، میزان موفقیت و … اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر قصد انجام این کار را دارید می توانید به مرکز ناباروری امین که یکی از بهترین مراکز درمان ناباروری در تهران است مراجعه کنید.

پاسخ