خداحافظی با ناباروری به کمک IVF

داشتن فرزند بعد از گذشت مدتی از ازدواج جزو خواسته های عموم زوج های جوان است. کودکان به زندگی طراوت می بخشند و والدین را از روزمرگی خلاص می کنند. امروزه شرایط و سبک زندگی، تغذیه نامناسب و فعالیت های فیزیکی محدود، همگی دست به دست هم داده اند تا شرایط فرزند آوری را برای والدین سخت شود. در گذشته داشتن فرزند پیچیده نبوده و در هر خانه ای حداقل سه فرزند زندگی می کرد. حال شاید فرزند آوری به آسانی گذشته نباشد اما در عین حال با پیشرفت تکنولوژی برای ناباروری، انواع و اقسام درمان ها معرفی شده است و این مسیر علمی همچنان در حال رشد بوده و هر روز طرح و ایده ای نوین در این عرصه ارائه می شود.

IVF چیست؟

In Vitro Fertilization (IVF) یکی از روش های درمان ناباروری در زوجین محسوب می شود، تنبلی تخمدان از عوامل عدم باروری خانم ها محسوب می شود. زمانی که پزشک عدم باروری خانمی اطمینان داشته باشد در اینصورت با انجام IVF (تلقیح خارج رحمی) با ایجاد تخمک به باروری خانم کمک می کند.


موارد تجویز آی وی اف

در مواردی که افراد شرایط زیر را تجربه کنند درمان ناباروری به روش IVF به آن ها پیشنهاد می شود که عبارتند از:

 • زنانی که مبتلا به بیماری آندومتریوزهستند.
 • مردانی که تعداد اسپرم هایشان کم است که برای روند لقاح کافی نمی باشد.
 • خانم هایی که در روند تخمک گذاری با اختلال روبرو هستند.
 • خانم هایی که لوله های فالوپ آنان مسدود شده است.
 • عدم کیفیت تخمک ها و یا عدم توانایی بقا اسپرم ها در بخش های داخل رحمی
 • اختلالات سیستم ایمنی بدن
 • انواع بیماری های ژنتیکی
 • ناباروری ای که دلایل آن نامشخص است.

درمان ناباروری با IVF

این روش آزمایشگاهی که با لقاح مصنوعی تشکیل می شود می تواند به عنوان یک راه کاربردی و موثر برای درمان ناباروری زوجین باشد. آماری که تحقیقات علمی حاصل شده گویای آن است که بین هر 6 زوج، احتمال ناباروری یک زوج وجود دارد. IVF در بین روش های درمان ناباروری دیگر مانند تعیین روز تخمک گذاری، تحریک آن، وارد کردن اسپرم های سالم به داخل رحم موفقیت آمیزتر بوده و لذت شیرین پدر و مادر شدن را با خود به همراه دارد.

مراحل آی وی اف از اول تا آخر

زمانی که زوجین بعد از سال ها تلاش برای باروری نتیجه ای را دریافت نمی کنند با مراجعه به یک مرکز درمان ناباروری روند درمانی را پیش می گیرند. به منظور درمان ناباروری زوجین، روش های متعددی وجود دارد که یکی از آن ها IVF می باشد، مراحل مختلف آن به شرح زیر می باشد.

مرحله اول: در این مرحله ابتدا می بایست عادت ماهانه بانوان کنترل شود انجام این کار از طریق مصرف داروهایی به منظور بیشتر شدن هورمون باروری و افزایش حجم تخمک ها می باشد. هر چقدر تعداد این تخمک ها بیشتر باشد در نتیجه شانس باروری نیز به طبع افزایش می یابد.

مرحله دوم: زمانی که مرحله اول تمام شد فرد می بایست دوره استراحت خود را سپری کند، در این دوراه متخصصین با استفاده از انواع روش ها از قبیل سونوگرافی واژینال، آزمایش خون از بیمار در برابر خطرات و عوارض محافظت می کنند.

مرحله سوم: تخمک های جمع آوری شده با اسپرم مرد ترکیب می شود برعکس آن نیز وجود دارد یعنی می توانند با تزریق اسپرم تخمک را بارور کرد. زمانی که نطفه تشکیل شد، آن را برای مدتی در آزمایشگاه برای بررسی های بیشتر نگهداری می کنند تا مشخص شود آیا برای وارد شدن به رحم آماده می باشد یا خیر. زوجین می بایست حتما در مورد تعداد جفت ها مطلع باشند و بعد از آن داخل رحم قرار داده شود.

مرحله چهارم: نحوه قرار گیری نطفه ها در داخل رحم به شکل مستقیم می باشد. در خصوص تعداد جنین هایی که در رحم مادر قرار می گیرد باید گفت که کاملا به سن مادر بستگی دارد. مدت زمان انتقال جنین 2 تا 4 ساعت می باشد.

مرحله اول
مرحله دوم
مرحله سوم
مرحله چهارم

مزایای درمان با IVF

مهم ترین مزایایی که می توان برای روش آی وی اف برشمرد عبارتند از:
– در این روش بانوانی که لوله های فالوپشان بسته شده و یا چسبندگی لوله رحم دارند می توانند باردار شده و شانس باروری خود را از دست ندهند. حتی در صورت مشکل داشتن مرد و نداشتن اسپرم های موثر، از اسپرم های اهدایی استفاده می شود.
همچنین در این روش لقاح از بین تخمک و اسپرم مناسب انتخاب شده و باعث می شود احتمال بارداری به حداکثر برسد . لازم به ذکر است نوزادی که از این طریق متولد می شود با حالت طبیعی فرقی ندارد.
– در صورتی که مادر توانایی حمل جنین را نداشته باشد امکان استفاده از رحم شخص دیگری وجود دارد با انجام این کار مشکل بسیاری از زوجین که در اثر داشتن سقط مکرر امکان نگهداری جنین در رحم ان ها وجود ندارد برطرف می شود.
– درمان IVF باعث کاهش سقط جنین می شود به طوری که لقاح بین بهترین تخمک و اسپرم صورت می گیرد و بعد از آن و پیش از لانه گزینی در رحم مادر، به وسیله روش PGD می توان مشکلات ژنتیکی را بررسی نمود. در واقع این روش یک تکنولوژی نوین است که باعث می شود مشکلات ژنتیکی از والدین به فرزندان انتقال پیدا نکند.
– این روش در طول چند سال برای نمونه های مختلفی انجام شده است و ایمنی و بی خطری آن به اثبات رسیده است.
– بهترین روش برای افزایش احتمال باروری که روشی کاملا طبیعی است و از تخمک ها و اسپرم های خود افراد استفاده می شود.
– بهترین گزینه درمانی برای زنانی است که در سنین بالا هستند و احتمال باروری در آن ها کاهش یافته است.
– کودکانی که حاصل این روش درمانی کمک باروری هستند سالم هستند و میزان اختلالات و ناهنجاری های ژنتیکی آن ها نسبت به کودکان متولد شده با روش طبیعی یک درصد تفاوت دارد. بنابراین می توان به آن اعتماد کرد.
– مطالعات اخیر نشان داده که مصرف داروهای باروری در این دوران به هیچ عنوان سرطان زا نیست.
– جزء روش های قدیمی باروری محسوب می شود که می تواند نتایج مثبتی را به جا می گذارد همچنین روز به روز در حال پیشرفت می باشد.

درمان ناباروری با IVF

آمادگی های قبل از انجام IVF

انجام برخی از کارها قبل از انجام IVF از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که برروی نتیجه تاثیر گذار می باشد.
– در مواردی که روند برداشت تخمک ها با روش بیهوشی انجام می شود حتماً باید به مدت 8 الی 12 ساعت قبل از برداشت از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
– در روز عمل جواهرات خود را به همراه نیاورید.
– در روز عمل لنز و یا هر نوع لوازم آرایشی استفاده نکنید.
– زندگی سالمی داشته باشید یعنی دارای وزن مناسب، تغدیه درست، عدم مصرف دخانیات، انجام ورزش های مناسب را در برنامه خود قرار دهید.
– هم زن و هم مرد قبل از انجام IVF می بایست در خصوص ابتلا به انواع بیماری های مقاربیتی از قبیل HIV غربالگری شوند.
– با انجام تمرین انتقال رویان می توان میزان عمق حفره رحم و همچنین موقعیتی که جنین در آن قسمت قرار می گیرد را می توان تعیین کرد.


مراقبت های بعد از انجام آی وی اف

مراقبت های بعد از انجام IVF از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که عدم رعایت این موارد باعث شده تا نتیج مثبتی نیز حاصل نشود برخی از این اقدامات ضروری بعد از IVF به شرح زیر می باشد.
– انجام برخی از اقدامات بعد از انجام روند آی وی اف ضروری است زیرا که شانس موفقیت روند درمانی را افزایش داده و از بروز خطرات احتمالی پیشگیری می کند.مثلاً:
– به مدت 24 ساعت باید استراحت داشته باشید و بعد از آن برای انجام فعالیت های شغلی مانعی وجود ندارد. البته به شراط اینکه موارد زیر را رعایت کنید.
– بعد از اتمام روند برداشت تخمک برخی از زنان بنابر تجویز پزشک باید از انواع قرص های پروژسترون دار استفاده کنند. قرص هایی که داده می شود به شکل خوراکی، وریدی و شیاف استعمال می شود.
– آنتی بیوتیک به منظور پیشگیری از بروز عفونت برای زنان تجویز می شود. بنابراین استفاده از دارو های آنتی بیوتیک ضروری است.
– در صورتی که هر نوع حالت جسمانی غیر طبیعی را تجربه کردید در اولین فرصت به پزشک تان اطلاع دهید. مثل: درد های شدید و طولانی مدت شکم، خونریزی شدید، افزایش غیر طبیعی دمای بدن و اختلال در دفع ادرار.
– پرهیز از هرگونه فعالیت های شدید جسمانی
– اجتناب از شنا کردن و استفاده از وان حمام
– اجتناب از بلند کردن یا جابجا کردن وسایل سنگین

عوارض روش درمان ناباروری آی وی اف

هر کدام از روش هایی که برای درمان ناباروری استفاده می شود علاوه بر مزایای بسیار زیادی که می تواند داشته باشد در مقابل از عوارضی نیز برخوردار است از جمله عوارض ناشی از درمان ناباروری با IVF شامل موارد زیر می شود.
• خارج شدن مایع شفاف و یا خونی بعد از انجام IVF
• گرفتگی شکمی
• ایجاد یبوست در فرد
• ایجاد نفخ
از دیگر عوارضی که در صورت مشاهده حتما می بایست به پزشک مراجعه کرد عبارتند از:
• خونریزی ناحیه واژن
• داشتن تب آن هم بالای 38 درجه
• ایجاد درد در ناحیه لگن
• دیده شدن خون در ادرار
در مقابل هستند عوارضی که ممکن است در اثر مصرف داروهای تجویز شده پزشک باشد که شامل تهوع، استفراغ، درد در ناحیه شکم، گرگرفتگی، سردرد می شود.
اما به طور کلی این عوارض موقتی است و با روش های مختلفی می توان اثرات آن ها را کاهش داد.

سوالات متداول شما در مورد IVF

کلام آخر

ما در این مقاله قصد داشتیم تا در مورد درمان ناباروری با IVF اطلاعاتی را از قبیل مراحل انجام IVF، مزایا، مراقبت های قبل و بعد و بسیاری از موارد دیگر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. ولی حتما به این نکته توجه داشته باشید که می بایست در بهترین مرکز درمان ناباروری انجام شود.

راه های ارتباطی با مرکز ناباروری امین پرورش

آدرس: تهران بزرگراه حکیم بزرگراه شیخ فضل الله نوری، ابتدای خیابان سازمان آب، کوچه میرداماد پلاک 2

شماره های تماس: 02145692

02144952176 – 02188261821 – 02188274282

درخواست مشاوره با مرکز ناباروری امین

نام
نام خانوادگی
آدرس ایمیل
پیام شما
فرم با موفقیت ارسال شد!
هنگام ارسال فرم خطایی رخ داده است. لطفاً همه فیلدهای فرم را دوباره تأیید کنید.

6 thoughts on “خداحافظی با ناباروری به کمک IVF

 1. سحر - 07/11/2021 در 8:10 ق.ظ

  یکی از بهترین مراکز درمان ناباروری در تهران هستید

  پاسخ
  • aminmc - 07/11/2021 در 3:58 ب.ظ

   ممنون از لطف شما

   پاسخ
 2. سمانه - 07/11/2021 در 8:17 ق.ظ

  من بعد از انتقال جنین دل درد و کمر درد دارم طبیعیه؟

  پاسخ
  • aminmc - 07/11/2021 در 9:38 ب.ظ

   بله این موضوع کاملا طبیعیه و جای هیچ نگرانی نیست

   پاسخ
 3. زهرا - 12/12/2021 در 12:35 ب.ظ

  سلام .من منوپوز زودرس شدم ۲۹ سال دارم ، آیا تزریق خون قاعدگی برای من موثره ؟ در کل باردار شدن من چقدر زمان میبرد؟ و امکان بارداری من چند درصده؟
  ممنونم

  پاسخ
  • aminmc - 02/01/2022 در 2:00 ب.ظ

   فعلا در مراحل تحقیقاتی هست
   شما از تخمک اهدایی میتونین استفاده کنین

   پاسخ

پاسخ

بیست + 9 =