یائسگی در زنان

شگفتی های فراوانی راجع به ساختار جسمی و روانی زنان وجود دارد که محققان فعال در زمینه های روان شناختی و سلامت جسمی علاقه ی زیادی به کشف ارتباط پدیده های طبیعی در ساختار جسم و جان زنان دارند.

 بر خلاف باور عوام مردم که مغز انسان را عضوی با کارایی جدا از سایر بخش های بدن تصور می کنند، مغز کاملا در تعامل دائمی و ارتباط با دیگر بخش های بدن است. یکی از بخش هایی که تاثیر شایانی روی مغز زنان می گذارد دستگاه تولید مثل است، که به واسطه ی هورمون هایی که تولید و ترشح می کند روی عملکرد و سن مغز زنان اثرگذار است .

یائسگی در زنان یکی از پدیده هایی است که شرایط جسمی آن ها را در میانسالی نسبت به مردان هم سن خود بسیار متفاوت می کند. این تغییرات حاصل تفاوت در دستگاه تناسلی و سیستم تولید مثل آن ها است.

 

 

همه چیز درباره ی فرایند یائسگی در زنان

برای رسیدن به درک روشنی از یائسگی در زنان لازم است با دستگاه تولید مثل و نحوه ی عملکرد آن آشنایی نسبی داشته باشیم .

دستگاه تولید مثل زنان

 شامل بخش هایی به نام تخمدان ها، لوله ی فالوپ، رحم و واژن است.

تخمدان ها حاوی سلول های جنسی هستند که تخمک نام دارد .تخمک در فرایند تولید مثل با سلول های جنسی مرد (اسپرم) ترکیب می شود و سلول تخم یا اووم را تشکیل می دهد.

تخمدان ها ماهانه یک تخمک آزاد می کنند که تخمک آزاد شده از طریق لوله ی فالوپ وارد رحم می شود.

لوله ی فالوپ در واقع مجرایی است که تخمدان ها را به رحم متصل می کند و در جداره ی داخلی آن مژک هایی وجود دارد که حرکت این مژک ها برای هدایت کردن و حرکت دادن تخمک کاربرد دارد زیرا تخمک ها  بر خلاف اسپرم ها، سلول های دایره ای بزرگی هستند که با چشم غیر مسلح قابل رویت است و درون آن حاوی مواد مغذی برای سلول تخم احتمالی است، از تفاوت های دیگر آن با اسپرم میتوان به نداشتن عضوی برای حرکت و عدم توانایی حرکت خود به خودی اشاره کرد.

رحم اندامی است که سلول تخم تشکیل شده در آن جایگذاری می شود و وظیفه ی تغذیه و محافظت از جنین را به عهده دارد.

چرخه قاعدگی در زنان

بدن زنان در سن ده تا چهارده سالگی وارد پروسه بلوغ می شود و هورمون های جنسی به فرمان مغز از تخمدان ها  ترشح می شوند. تخمدان ها هورمون های استروژن و پروژسترون ترشح می کنند این هورمون ها تغییراتی از جمله افزایش اندازه ی پستان ها، رویش مو های زائد و… را در بلوغ ایجاد می کنند، این دو هورمون چرخه ی قاعدگی و فرایند تخمک گذاری را تحریک می کنند.

قاعدگی در واقع ریزش دیواره ی رحمی است که برای بارداری احتمالی آماده شده بود.

با ترشح استروژن از تخمدان، تخمک گذاری انجام می شود و تخمک آزاد شده به تشدید ترشح استروژن و شروع ترشح پروژسترون کمک می کند در نتیجه دیواره ی رحم پر خون و ضخیم می شود تا توانایی محافظت و تغذیه ی سلول تخم تشکیل شده را داشته باشد وقتی لقاح صورت نمی گیرد، تخمک دفع می شود و با کاهش ترشح هورمون استروژن و پروژسترون، دیواره ی رحم فرو می ریزد و بافت ها و رگ های خونی از طریق قاعدگی از بدن دفع می شود.

پروسه یائسگی در زنان

هر زن با تمامی تخمک هایی که قرار است در طول زندگی خود آزاد کند به دنیا می آید و ماهانه یکی از تخمک ها که در وضعیت صفر تقسیم میوز متوقف شده بود، شروع به تکمیل تقسیم می کند و طی فرایند تخمک گذاری آزاد می شود. این پروسه تا سن 45 تا 55 سالگی به صورت ماهانه در بدن زنان تکرار می شود.

با رسیدن فرد به این بازه ی سنی تخمدان ها به محرک هایی که از مغز برای ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون فرستاده می شود واکنش نمی دهد و فرایند تخمک گذاری و قاعدگی متوقف می شود که فرد یائسه و منجر به ناباروری فرد می شود.

 

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

 

علائم یائسگی در زنان

هنگامی که هورمون های استروژن و پروژسترون در زنان کاهش می یابد یائسگی اتفاق می افتد، تغییراتی ناشی از این اتفاق شامل: تغییرات منفی در خلق و خوی زنان، احساس گرما و گرگرفتگی های شدید ، خشکی در واژن و افزایش غیر عادی ترشحات غدد عرق می شود.

کاهش علائم یائسگی

زمانی که فرد به دوران یائسگی خود نزدیک می شود علائمی چون گر گرفتگی، تعریق شبانه، تغییرات جسمانی از قبیل افسردگی، خشکی واژن، نیاز فوری به ادار و … را به همراه دارد.

حال برای کم تر کردن این علائم می توانید از روش های طبیعی استفاده کنید که شامل موارد زیر می شود.

  • حتما غذاهای کلسیم دار و حاوی ویتامین D مصرف کنید.
  • سعی کنید که همواره وزن خود را ثابت نگه دارید تا علائم یائسگی کمتر شود.
  • مصرف میوه و سبزیجات را به هیچ وجه فراموش نکنید چرا که هم به کاهش علائم یائسگی کمک و همچنین از تحلیل رفتن استخوان ها جلوگیری می کند.
  • از مصرف کافئین، الکل و غذاهای شیرین و تند اجتناب کنید.
  • ورزش کردن را به هیچ وجه فراموش نکنید چرا که علائم یادسگی از جمله تعریق و گرگرفتگی را به شدت کاهش می دهد و به سلامت استخوان و مفاصل بدن بسیار کمک می کند.
  • در طول روز آب کافی مصرف کنید.
  • سعی کنید پروتئین هایی چون گوشت، ماهی، تخم مرغ و … را بیشتر مصرف کنید.

عوارض بعد از یائسگی در زنان

یائسگی در زنان زمینه ای برای بیماری هایی از قبیل پوکی استخوان است زیرا کاهش سطح استروژن در بدن زنان باعث کاهش سلول های استخوان ساز می شود و احتمال ابتلا به بیماری پوکی استخوان افزایش می یابد .

در نتیجه در صورت بروز علائم یائسگی در بدن خود برای کاهش عوارض یائسگی و خطر ابتلا به بیماری های دیگر به پزشک متخصص مراجعه کنید همچنین به منظور  برای کسب اطلاعات لازم می توانید به بهترین مرکز ناباروری در تهران مراجعه کنید.

فواید یائسگی در زنان

علاوه بر عوارضی که ممکن است یائسگی داشته باشد، از فوایدی نیز برخوردار است که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

توقف عادت ماهانه: بعضی از افراد هستند که دوران قائدگی سختی را دارند، یائسه شدن می تواند بسیار کمک کند تا این دورن سخت تمام شود.

نداشتن نگرانی در رابطه جنسی: همانطور که گفته شد با یائسگی تولید مثل نیز قطع می شود، این موضوع به معنی نداشتن میل جنسی نیست، چرا که در زمان یائسگی نیز شما می توانید از رابطه جنسی لذت ببرید. همچنین یکی از مشکلات بانوان باردار شدن در زمان رابطه جنسی می باشد، یائسگی در زنان باعث می شود که دیگر نگران این موضوع نباشند.

از بین رفتن فیبروم ها: فیبروم همان تومور خوش خیم می باشد، زمانی که شما به دوران یائسگی خود نزدیک می شوید سطح استروژن بیشتر می شود و این موضوع منجر به قطع فیبروم ها می شود در این حالت دیگر نیازی به عمل جراحی نمی باشد.

پایان میگرن: میگرن در بانوان به نسبت آقایان بیشتر می باشد، معمولا اکثر خانم ها به میگرن دوران قائدگی مبتلا هستند. زمانی که تخمک گذاری آغاز می شود فرد دچار سردرد های میگرنی می شود که تنها در یک قسمت سر و همراه با تهوع، استفراغ و حساسیت به نور می باشد که با شروع یائسگی این مشکل نیز برطرف می شود.

 

پاسخ

پانزده + 19 =