واریکوسل چیست و چه درمانی دارد؟

واریکوسل زمانی اتفاق می افتد که رگ های موجود در کیسه بیضه، به دلیل اختلال در خونرسانی بزرگ می شوند. این اختلال در آقایان ما بین پانزده تا بیست و پنج سال دیده می شود. واریکوسل عمدتا یک سمت (سمت چپ) را درگیر می کند. واریکوسل، اختلالی است که اصولا با درد همراه نیست. علت بروز واریکوسل به طور قطعی مشخص نیست و نمی توان آن را اختلال جدی در نظر گرفت، اما عوارض ناشی از آن می تواند زمینه ساز مشکلات باروری باشد که در صورت بروز عوارض جراحی در نظر گرفته می شود. در این مقاله، به بررسی علائم، علت بروز و درمان واریکوسل می پردازیم.

عکس واریکوسل

علائم و نشانه های واریکوسل

واریکوسل معمولا منجر به بروز درد نمی شود، اما ممکن است علائم و نشانه های زیر را داشته باشد، یعنی هنگام انجام فعالیت های شدید و یا ایستادن های طولانی مدت درد آن تشدید شود، همچنین ممکن است دراز کشیدن و یا خوابیدن فرد به پشت کمتر شود. معمولا خود افرد متوجه واریکوسل نمی شود، اما با معاینات فیزیکی تشخیص داده می شود. با این حال، توصیه می شود در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه شود.

 • هر گونه تغییر در اندازه، شکل و ظاهر بیضه ها
 • توده
 • مشکلات باروری
 • تورم کیسه بیضه

عوارض واریکوسل

در برخی موارد، واریکوسل می تواند منجر به بروز عوارض هایی شود که شامل موارد زیر می شود.

ناباروری: یکی از جدی ترین عوارض واریکوسل می باشد، در حدود 35 تا 44 درصد آقایانی که مشکل ناباروی اولیه دارند، مبتلا به واریکوسل هستند. ناباروری اولیه به زمانی اطلاق می شود که زوجین بعد از دوازده ماه رابطه جنسی محافظت نشده، قادر به باروری نیستند.

کوچک کردن بیضه: آتروفی یا کوچک شدن بیضه، یکی دیگر از عوارض واریکوسل می باشد. لوله های تولید کننده اسپرم، باعث حجیم شدن بیضه ها می شوند. در صورتی که این لوله ها آسیب ببینند، بیضه کوچک تر و نرم تر خواهد شد.

بر هم خوردن تعادل هورمونی: همزمان با واکنش سلول ها نسبت به افزایش فشار، تغییر هورمونی نیز اتفاق می افتد و باعث بالا رفتن سطح LH می شود. این هورمون در هر دو خانم ها و آقایان وجود دارد، اما در خانم ها بیشتر است. واریکوسل ممکن است بر سطح تستوسترون نیز تاثیر بگذارد.

علت بروز واریکوسل

علت بروز واریکوسل

اگر بخواهیم واریکوسل را توضیح بدهیم، این گونه باید بگوییم که در واریکوسل، دریچه های درون رگ ها در امتداد طناب اسپرمی، مانع از رسیدن خون به بیضه ها می شوند. علت اصلی بروز چنین موردی به طور کامل مشخص نیست، اما می تواند مشابه تشکیل رگ های واریسی در پاها باشد. احتمال بروز واریکوسل در دوران بلوغ وجود دارد. چاقی و اضافه وزن احتمال واریکوسل را کاهش می دهد. بروز واریکوسل در آقایان بالای 40 سال، می تواند به دلیل انسداد رگ خونی بزرگ در ناحیه شکم و یا تومور کلیه باشد.

تشخیص واریکوسل

جهت تشخیص واریکوسل، پزشک به معاینه فیزیکی و یافتن هر گونه توده در بیضه ها می پردازد. در صورتی که توده بزرگ باشد، به راحتی در معاینه احساس خواهد شد.

در صورتی که اندازه توده کوچک باشد، پزشک از بیمار می خواهد بایستد و نفس عمیقی بکشد. این کار باعث می شود هر گونه بزرگ شدن غیر طبیعی در رگ های خونی به خوبی مشخص شود.

درجه بندی واریکوسل

سطح1 :وریدها در چنین شرایطی در حالت فشار قابل لمس هستند.

سطح2 : در این شرایط ورید ها در حالت ایستاده قابل لمس کردن هستند.

سطح3: در این وضعیت ورید ها در حالت ایستاده قابل مشاهده هستند.

در صورتی که پزشک با معاینات بالینی و فیزیکی به نتیجه ای نرسد، از تست های تشخیصی کمک گرفته خواهد شد. تست اولتراسوند، از جمله تست هایی است که به تشخیص علت بروز واریکوسل کمک می کند. این تست که با استفاده از امواج صوتی انجام می شود، جزئیات دقیقی از ساختارهای داخلی بدن را در اختیار پزشک قرار می دهد.

سایر تست ها مانند آنالیز مایع منی و یا تست های هورمونی، به تشخیص بالا بودن هورمون FSH و پایین بودن هورمون تستوسترون کمک می کنند. این قبیل تست ها زمانی انجام می شوند که پزشک مشکوک به اختلال عملکرد بیضه ها باشد.

درمان واریکوسل

معمولا نیازی به درمان واریکوسل نیست و مشکلی برای باروری ایجاد نخواهد کرد. مگر این که:

 • بیمار از درد و ناراحتی شکایت کند.
 • تعداد اسپرم ها کم شود.
 • ناباروری بعد از گذشت دو سال درمان نشده باشد.

در چنین شرایطی، جراحی راه درمان می باشد.

مرکز فوق تخصصی باروری و نوآوری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید.

جراحی واریکوسل

هدف از جراحی، تغییر مسیر رگ های خونی و بازگشت جریان خون به حالت طبیعی و نرمال می باشد. در مواردی که ناباروری از سوی مرد باشد، درمان واریکوسل به کیفیت اسپرم ها و هم چنین درمان ناباروری کمک می کند.

 • واریکوسلکتومی: جراحی به روش باز است که تحت بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام می شود. در این جراحی، پزشک از راه کشاله ران، شکم و یا قسمت فوقانی ران، به ناحیه مورد نظر دسترسی پیدا می کند. رگ های ناحیه مورد نظر با استفاده از اولتراسوند و یا میکروسکوپ های جراحی، بسته می شوند تا به رگ های سالم تغییر مسیر داده شوند. احساس درد بعد از انجام این شیوه جراحی، کاملا طبیعی است و فرد بلافاصله بعد از جراحی، قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود خواهد بود. از جمله مزایای این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که استفاده از میکروسکوپ های جراحی، امکان مشاهده بهتر ناحیه مورد نظر را فراهم می کند.
 • جراحی لاپاراسکوپی: در این روش، برش کوچکی در ناحیه شکم ایجاد و ابزار ریز جراحی وارد خواهد شد تا امکان مشاهده و ترمیم واریکوسل فراهم گردد. این روش جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
 • آمبولیزاسیون پوستی: به گونه ای است که یک لوله نازک از طریق کشاله ران یا گردن وارد رگ می شود همزمان با آن رگ ها در داخل دستگاهی قابل رویت خواهند بود سپس با استفاده از فنرها و بالون هایی که در داخل لوله باز می شود رگ ها مسدود خواهند شد. معمولا این روش تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد.

ممکن است این روش دارایی مشکلاتی باشد که عبارتند از:

 • برطرف نشدن واریکوسل و عود کردن مجدد آن
 • جابجا شدن فنر در ابتدای کار
 • احتمال بروز عفونت
 • در دسترس نبودن این روش در همه مراکز درمانی

کاندیدای مناسب برای جراحی واریکوسل

این جراحی برای بعضی از افرادی که ویژگی های زیر را دارند مناسب می باشد.

 • اگر حجم یکی از بیضه ها به نسبت دیگری حدود 25% کاهش داشته باشد.
 • درصورتی که اسپرموگرام فرد دچار اختلال شده باشد.
 • داشتن واریکوسل با درجه 3 باعث شده تا ظاهر بیضه خراب شود.
 • زمانی که فردی دچار مشکل ناباروری باشد ولی درصورتی که همسر اون چنین مشکلی نداشته باشد.
 • مشاهده اخلالاتی در آزماش های فرد مجرد

مزایای جراحی واریکوسل

هر نوع جراحی که شما برای بدن خود انجام دهید ممکن است از عوارض و همچنین مزایایی برخوردار است، از جمله مزیت های این جراحی شامل برطرف شدن درد و ناراحتی می باشد. چرا که داشتن این بیماری در بعضی از افراد همراه با درد و ناراحتی است. گاهی اوقات داشتن درد و ناراحتی به حدی زیاد است که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. انجام جراحی واریکوسل منجر به کاهش این درد می شود. همچنین می توان گفت که منجر به افزایش و تحریک اسپرم و در نتیجه افزایش قدرت باروری می شود.

اقدامات پس از جراحی واریکوسل

روند بهبودی پس از جراحی سریع می باشد و اغلب احساس درد خفیف است. افراد باید به مدت 10 تا 14 روز از ورزش کردن خودداری کنند. معمولا می توانند 5 تا 7 روز پس از جراحی فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند.

ممکن است بهبودی بعد از آمبولیزاسیون نیز همراه با درد خفیف باشد. افراد بعد از عمل باید  7 تا 10 روز از ورزش کردن خودداری کنند. اغلب افراد می توانند 1 یا 2 روز بعد فعالیت های روزمره خود را آغاز کنند.

سوالات متداول درباره واریکوسل

2 thoughts on “واریکوسل چیست و چه درمانی دارد؟

 1. امیر - 22/11/2021 در 12:39 ق.ظ

  سلام و درود جناب دکتر .
  بنده 35 سالمه و 6ساله ازدواج کردم .چند روزی دردی خفیف در قسمت بیضه و کشاله رانم را احساس میکردم .به دکتر مراجعه کردم .جواب سنوگرافی بیضه راست 40.26.21 حجم 12.3 سی سی و بیضه چپ 37.25.20 و حجم ان 10 سی سی است و واریکوسل با گرید 3 در سمت چپ مشاهد گردید .
  ازمایش اسپرم هم انجام دادم که خدا رو شکر کلا نرمال بود .
  حال بفرمایید ایا برای درمان گرید 3 حتما باید عمل شوم ؟
  لطفا بفرمایید اگر عمل شوم کدام نوع عمل برای بنده بهترین گزینه است؟
  ایا غیر از عمل گزینه ای دیگر برای درمان پیشنهاد می دهید ؟
  با سپاس فراوان

  پاسخ
  • aminmc - 03/01/2022 در 11:32 ق.ظ

   لطفا ازمایش اسپرم را بفرستین

   پاسخ

پاسخ

18 − چهار =