همه چیز درباره درمان ناباروری با تلقیح داخل رحمی IUI

تلقیح داخل رحمی (IUI) یک روش کمک باروری است که شامل قرار دادن اسپرم در داخل رحم زن برای تسهیل لقاح است. هدف IUI افزایش تعداد اسپرم هایی که به لوله های فالوپ می رسند که متعاقباً احتمال لقاح را افزایش می دهد.
این گزینه کمتر تهاجمی و کم هزینه تر در مقایسه با روش های کمک باروری است. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص درمان ناباروری با IUI برای شما صحبت کنیم پس تا انتها ما را همراهی کنید.

عکس درمان-ناباروری-با-iui-

تلقیح داخل رحمی با IUI چگونه است ؟

قبل از تلقیح داخل رحمی، داروهای تحریک کننده تخمک گذاری، به خانم ها تجویز می شود. داروهای تخمک گذاری شامل کلوموفین سیترات ، گنادوتروپین ها ، و یاوروفولیتروپین ها می باشند.
اگر داروهای تحریک کننده تخمک گذاری در یک چرخه IUI استفاده شوند، نظارت دقیق ضروری است. مانیتورینگ شامل آزمایش های دوره ای خون و سونوگرافی است که از روز ششم چرخه زن شروع می شود. نتایج این آزمایشات نشان می دهد که تخمک ها بالغ می شوند. شروع درمان در زمان تخمک گذاری انجام می شود ، به طور معمول حدود 24-36 ساعت پس از افزایش هورمون LH که نشان دهنده تخمک گذاری است انجام می شود.

یک نمونه مایع منی توسط آزمایشگاه از مرد گرفته و شسته می شود تا اسپرم از مایع منی جدا شود. یا از اسپرم اهدا کننده ویژه که تهیه شده استفاده می شود. پزشک بانک اسپرم را که از قبل برای IUI تهیه شده است به آزمایشگاه ارسال می کند.
سپس از سوند برای قرار دادن اسپرم به طور مستقیم در رحم استفاده می شود. در این فرآیند تعداد زیادی از سلولهای اسپرم در رحم قرار می گیرد .روش IUI فقط چند دقیقه طول می کشد و حداقل ناراحتی و درد را دارد. یک روش نسبتاً سریع است و در مطب پزشک و بدون بیهوشی انجام می شود.
•قدم بعدی بررسی علائم و نشانه های بارداری است.

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.

برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید. 

چه زمانی از لقاح داخل رحمی IUI استفاده می شود؟

شایع ترین دلایل استفاده از IUI تعداد کم اسپرم یا کاهش تحرک اسپرم است.
با این حال ، ممکن است به عنوان یک درمان ناباروری برای هر یک از شرایط زیر نیز انتخاب شود:

• ناباروری با علت ناشناخته
• اختلالات رحم از جمله مشکلات مخاط دهانه رحم
• بافت اسکار گردن رحم به دلیل سابقه جراحی در گذشته که ممکن است مانع از رسیدن اسپرم ها برای ورود به رحم شود
• اختلال در انزال

درمان ناباروری با iui در این افراد ممنوع است! 

IUI برای بیماران زیر توصیه نمی شود:
• زنانی که اختلال شدید در لوله های فالوپ دارند.
• زنانی که سابقه عفونت لگن دارند .
• زنان مبتلا به آندومتریوز متوسط تا شدید

میزان موفقیت IUI

بعد از انجام IUI پزشک به رعایت بعضی از نکات تاکید دارد چرا که امکان باروری را افزایش می دهد. این موارد عبارتند از:

  • در صورتی پزشک بعد از IUI داروهایی مانند شاف را تجویز کند بعد از استفاده شما به هیچ عنوان نباید شنا کنید.
  • پیشنهاد می شود حتما بعد از انجام iui از ویتامین ها استفاده شود.
  • در صورتی که خانم ها و آقایان در طول روز ورزش کنند، رژیم غذایی خاصی پیروی کنند، از مصرف سیگار و الکل اجتناب کنند احتمال باروری افزایش پیدا می کند.
  • آقایان حتما باید به این نکته توجه داشته باشند که از آب داغ استفاده نکنند همچنین لباس های آزاد بپوشند چرا که منجر به افزایش خونرسانی در بیضه و در نهایت سلامت اسپرم می شود.
  • اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید حتما این موضوع را قبل از انجام IUI به پزشک گزارش دهید چرا که برروی کیفیت اسپرم ها تاثیر می گذارد.

پاسخ

13 − دو =