ناباروری با میکرواینجکشن ICSI درمان می شود !

می دانستید حدود نیمی از زوج هایی که در ناباروری مشکل دارند ، علت ناباروری مربوط به اسپرم است؟ ICSI شایع ترین و موفق ترین درمان ناباروری مردان است. این مقاله شما را با این روش آشنا می کند که چه کسی می تواند گزینه مناسبی باشد و خطرات آن چیست؟

میکرواینجکشن ICSI چیست؟

تزریق داخل اسپرم سیتوپلاسمی (ICSI) بسیار مشابه IVF معمولی است که در آن گامت ها (تخمک ها و اسپرم) از هر شریک جمع آوری می شود. تفاوت بین این دو روش روش دستیابی به لقاح است.
ICSI به عملكرد آزمایشگاهی گفته می شود كه در آن یك اسپرم با سوزن شیشه ای ریز جمع می شود و به طور مستقیم به هر تخمک تزریق می شود .این کار در آزمایشگاه توسط جنین شناسان با تجربه و با استفاده از تجهیزات تخصصی انجام می شود. تعداد بسیار کمی از اسپرم مورد نیاز است و توانایی اسپرم برای نفوذ در تخمک دیگر مهم نیست زیرا این روش با استفاده از تکنیک ICSI انجام شده است. این روش تضمین نمی کند که لقاح رخ می دهد زیرا رویدادهای سلولی لقاح معمولاً پس از قرار دادن اسپرم در تخمک ، باید رخ دهند.

عکس-میکرواینجکشن
عکس-میکرواینجکشن

فرآیند تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)

تخمک از زن گرفته می شود و در جایی نگه داشته می شود که یک اسپرم منفرد در سیتوپلاسم تخمک با استفاده از سوزن بسیار ریز تزریق می شود.قبلا اسپرم نیز از فرد اهدا کننده یا خود فرد گرفته می شود و در محیط آزمایشگاه شستشو و سپس جداسازی می شود و در نهایت به سیتوپلاسم تخمک تزریق می شود .

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

ICSI برای چه کسی مناسب است؟

از دید بیمار ، انجام چرخه درمانی ICSI دقیقاً مشابه با یک چرخه IVF معمولی است و همان مراحل انجام می شود .
تحریک تخمک ها برای اینکه تخمک ها به بلوغ و رشد کافی برسند.
بازیابی تخمک ها : تخمک های بارور شده طی عمل سرپایی از رحم زن خارج می شود.
لقاح : اسپرم گرفته شده در سیتوپلاسم تخمک تزریق می شود و لقاح صورت می گیرد .
انتقال جنین به داخل رحم : بعد از 4-5 روز از لقاح جنین به داخل رحم انتقال پیدا می کند.
تست بارداری : بعد از گذشت 2 هفته از انتقال جنین تست بارداری برای بررسی انجام می شود.

میکرواینجکشن برای چه افرادی مناسب است ؟

این روش برای افرادی با شرایط ذیل توصیه می شود:
• وقتی تعداد اسپرم ها بسیار کم است.
• هنگامی که اسپرم نمی تواند به درستی حرکت کند (تحرک ضعیف)یا از جهات دیگری غیر طبیعی باشد.
• هنگامی که جراحی اپیدیدیم یا بیضه انجام شده است.مثلا وازکتومی ، یا انسداد مانع از رسیدن اسپرم به انزال شود .این وضعیت ناشی از بیماری ، آسیب یا وضعیت ژنتیکی می باشد.
• هنگامی که مقادیر زیادی آنتی بادی در مایع منی وجود داشته باشد .
• قبلا از IVF استفاده کرده و لقاح قبلی شکست خورده باشد.

پاسخ

سه − 1 =