لقاح خارج از رحم ( IVF )

ناباروری دیگر مانند گذشته مشکل لاینحل نیست، امروزه این مشکل برای اکثر افراد با قابل درمان است و می توان برای آن راه حل های مختلف پیشنهاد داد. یکی از این درمان ها لقاح خارجی رحم است که با معرفی آن امید بارداری را به زوج های جوان می توان هدیه داده است، ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص این موضوع و راه های درمان آن برای شما صحبت کنیم مقاله را تا انتها بخوانید.

لقاح خارج از رحملقاح خارجی رحم چیست ؟

لقاح خارج رحمی از جمله روش های درمان ناباروری است. این روش که با نام علمی IVF معروف است به این صورت انجام می شود که تخمک از بدن مادر جدا شده و با اسپرم پدر در آزمایشکاه ادغام می گردد. این روش به خاطر لقاح خارج از رحم مادر با این نام شناخته می شود. آنگاه بعد از بارور شدن تخمک در آزمایشگاه این جنین را به رحم مادر باز می گردانند .

معمولا بعد از گذشت یک سال از اقدام به بارداری در صورت نتیجه نگرفتن باید به پزشک مراجعه کنید. ناباروری جزو مشکلاتی محسوب می شود که پیگیری زود هنگام در درمان آن نقش به سزایی دارد. از جمله عواملی که در روند درمان می توانند بسیار تاثیر گذار باشد شامل افزایش سن، شرایط جسمانی و وجود بیماری و … می باشد.

لقاح خارجی از مراحل درمان ناباروری است که عموما در گزینه های آخر قرار می گیرد ولی در ابتدا روش های دارو درمانی و یا لقاح مصنوعی در اولویت قرار داده می شود.

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از آن ها را تحت درمان قرار می دهد. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

درصد موفقیت IVF

میزان موفقیت در باردار شدن می تواند به عوامل مختلف مربوط باشد این عوامل شامل سن، مصرف دخانیات، بیماری های ژنتیکی و …. می باش . در ادامه به توضیح بیشتر این عوامل می پردازیم.

سن عامل مهمی است که در حاملگی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است برای مثال در مادرانی که قبل از 35 سالگی اقدام می کنند، 30 تا 40 درصد احتمال موفقیت وجود دارد که با افزایش سن این میزان به مرور کاهش می یابد . علت ناباروری خود نیز میزان موفقیت را تحت تاثیر قرار می دهد این علت ها می توانند اعم از تخمک گذاری، میزان اسپرم و مشکلات رحمی باشند.

مواردی مانند سیگار کشیدن نیز می تواند در سلامت جنین و میزان موفق بودن درمان موثر باشد. به طوری که افرادی که سیگار نمی کشند نسبت به افراد سیگاری به دوره درمانی کمتری نیاز دارند. بیماری های ژنتیکی نیز خواه ناخواه می تواند در نتیجه دریافتی تاثیرگذار باشد که می توان با آزمایشات قبل از شروع درمان، احتمال آن را تا حد امکان کاهش داد.

مراقبت های لازم بعد از IVF

بعد از انجام IVF لازم است مراقبت های لازم را انجام دهید تا نتیجه مطلوب حاصل شودعبارتند از:

  • داشتن استراحت کافی
  • از شنا کردن به مدت 48 ساعت اجتناب کنید.
  • از انجام فعالیت ها و همچنین بلند کردن اجسام سنگین خوداری کنید.
  • حتما به این نکته توجه داشته باشید که از برنامه غذایی خاصی پیروری کنید، چرا که رعایت یک رژیم غذایی درست می تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد.
  • اگر بعد از جراحی کمی تورم و حساسیت در پستان ها داشتید همیچ نگران نباشید چرا که این موضوع کاملا عادی است ولی اگر درد شما بیشتر شد حتما به پزشک مراجعه کنید.
  • از مصرف دخانیات از جمله سیگار باید خودداری کنید.
  • زمانی که انتقال جنین اجام شد می بایست برای مدتی مثلا دومه از مقاربت جنسی خوداری کنید.

سوالات متداول

آیا می توان ای وی اف را چند بار انجام داد؟

بله – درصورتی که زوجین تمایل به انجام این کار داشته باشند می توان به دفعات مختلف انجام داد.

بعد از انجام ای وی اف چه زمانی کاملا بارداری مشخص می شود؟

زمانی که نتیجه IVF خوب باشد می توان دو هفته بعد آزمایش بارداری را انجام داد و از این موضوع مطمئن شد.

در روش ای وی اف احتمال چند قلویی جنین وجود دارد؟

بله- با نتیجه به این موضوع برای اینکه احتمال چند قلویی افزایش یابد تعداد رویان بیشتری به رحم انتقال داده می شود. ولی احتمال آن به نسبت بارداری طبیعی حدودا نصف می باشد.

پاسخ

هفده − پنج =