سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان یک نوع اختلال شایع هورمونی در میان خانم ها می باشد، این اختلال در خانم های که در سن باروری هستند بسیار رایج است. افراد مبتلا به این سندرم تخمدان های بسیار بزرگی دارند که حاوی کیست های کوچک می باشد. بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از عوامل کاهش ناباروری در خانم ها می باشد. چرا که در این افراد به دلیل بالا بودن هورمون مردانه تخمک گذاری انجام نمی شود یا به صورت نامنظم انجام می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

علائم بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک در خانم ها با یکدیگر بسیار متفاوت می باشد به عنوان مثال هستند بانوانی که دچار اضافه وزن زیاد هستند و این وزن در کمر آن ها جمع شده است. علاوه بر این مشکل ممکن است دچار ایجاد موهای زائد در صورت، شکم، قفسه سینه یا حتی ران شوند. ولی علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک تنها این موارد نیست از دیگر علائم این بیماری عبارتند از:

  • پریود های نامنظم یا حتی پریود نشدن
  • بروز مشکلات پوستی مثل آکنه، زایده های پوستی
  • بروز مشکلاتی در باروری
  • خونریزی های شدید یا رد مقابل کم در طول عادت ماهانه
  • رشد موهای زائد

آیا سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند خطرناک باشد؟

بروز بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک در خانم ها بسیار شایع است بنابراین اگر به این بیماری مبتلا شدید نگران نشوید چرا که با رعایت برخی از دستورات پزشک می توان بیماری را درمان کرد البته به این معنا نیست که این مشکل را نادیده گرفت و به پزشک مراجعه نکرد چرا که نادیده گرفتن بیماری می تواند مشکلات بیشتری را در بدن ایجاد کند.

علت بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان براساس دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود که عبارتند از:

انسولین زیاد: تزریق انسولین باعث تنظیم میزان قند خون می شود و باعث شده تا سلول های قندی دریافتی به انرژی تبدیل شود در چنین شرایطی بدن انسولین بیشتری را تولید می کند و همچنین هورمون مردانه (اندوژن) بیشتری نیز ترشح می شود در نتیجه فعالیت تخمدان ها دچار اختلال می شود.

التهاب خفیف: گلبول های سفید در التهاب خفیف بسیار نقش دارند، بروز التهابات خفیف در اثر عفونت می باشد. خانم هایی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند مبتلا به نوعی التهاب هستند که باعث شده تولید آندروژن در فرد بیشتر شود و بیمار در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی قرار بگیرد.

وراثت: وجود بعضی از ژن ها می تواند به بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک مرتبط باشد.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر فردی مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد علاوه بر آن قصد بارداری نیز داشته باشد برای درمان از روش های مختلفی استفاده می شود که شامل موارد زیر می شود.

  • کاهش وزن
  • مصرف داروهایی چون کلومیفن، لتروزول، متفورمین
  • تزریق داروی گنادوتروپین
  • انجام جراحی
  • درمان ناباروری با IVF

هستند افرادی که قصد بارداری ندارند به همین منظور پزشک می تواند با تجویز داروهای ضد بارداری، متفورمین مشکل را کنترل کند.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که به منظور جلوگیری از سندرم تخمدان پلی کیستیک راه خاصی وجود ندارد اما با مراجعه به موقع و تشخیص درستی می توان علائم بیماری را کنترل کرد. علاوه بر آن هستند افرادی که عادت ماهانه ندارند یا حتی نامنظم است که به منظور تنظیم این چرخه می بایست به پزشک مراجعه کرد.

سوالات متداول

پاسخ

8 + 10 =