آیا درمورد جراحی سرکلاژ می دانید؟

سرکلاژ یا بستن دهانه رحم به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در دوران بارداری به منظور پیشگیری از تغییرات رحم انجام داده می شود، هدف از انجام این جراحی جلوگیری از زایمان زودرس در خانم ها می باشد چرا که با این کار یعنی دوختن دهانه رحم (سرکلاژ) جنین در تا هفته 37 تا 38 در رحم مادر باقی می ماند.

به طور معمول انجام این جراحی به دو صورت شکمی یا از راه واژن انجام داده می شود. ما در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با عمل سرکلاژ، نحوه انجام جراحی، مراقبت های بعد از سرکلاژ و بسیاری از موارد دیگر اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دلایل انجام جراحی سرکلاژ

در دوران بارداری دهانه رحم باز شده و طول آن نیز به نسبت کاهش یافته تا برای به دنیا آوردن نوزاد آماده باشد، ولی در صورتی که قبل از بارداری دهانه رحم کاملا بسته و برعکس دوران بارداری طول آن در بیشترین حالت ممکن می باشد. در بعضی از مواقع زمانی که دهانه رحم زودتر زمان گفته شده باز شود منجر به بارداری زودرس یا حتی سقط جنین می شود.

به منظور جلوگیری از چنین مشکلاتی پزشک متخصص انجام جراحی سرکلاژ را پیشنهاد می دهد که باید در دوران بارداری انجام داده شود. اگر شما نیز هر کدام از مشکلات زیر را دارید می توان گفت که جراحی سرکلاژ یک راه کار موثر برای پیشگیری از چنین مشکلاتی می باشد برخی از این دلایل عبارتند از:

 • در صورتی که قبلا در سه ماهگی سقط جنین داشته اید و این موضوع به باز بودن دهانه رحم مرتبط می باشد حتما جراحی سرکلاژ را انجام دهید.
 • اگر در سه ماه دوم بارداری دهانه رحم شما باز شده باشد.
 • در صورتی که طول دهانه رحم تا قبل از هفته بیست و چهارم هنوز هم کم باشد.
 • در صورتی که در گذشته جراحی سرکلاژ را در نیمه دوم بارداری انجام داده باشید.

مزایای انجام جراحی سرکلاژ

هدف از انجام جراحی سرکلاژ پیشگیری از سقط جنین می باشد از همین رو با توجه به این موضوع می توان گفت انجام جراحی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

به دنیا آوردن نوزاد سالم

عدم داشتن زایمان زودرس

طبیعی بودن مدت زمان نگه داشتن جنین در رحم مادر

عدم سقط جنین

انواع عمل سرکلاژ

تا این جای مطلب شما با مفهوم کلی عمل سرکلاژ آشنا شده اید از همین رو در این بخش از مقاله قصد داریم تا شما را با انواع روش های عمل سرکلاژ آشنا کنیم این روش های مختلف این عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مک دونالد: یکی از متداول ترین روش های انجام جراحی سرکلاژ این روش می باشد که به طور معمول قبل از 15 هفتگی باید انجام شود. نحوه بخیه زدن در روش مک دونالد از سمت بیرون می باشد که به هیچ عنوان قبل از هفته 37 باز نخواهد شد.

یکی از نکات مهم در روش مک دونالد این است که کاملا دهانه رحم بسته نمی شود تا از این طریق راهی برای خروج ترشحات رحم وجود داشته باشد.

شیرودکار: انجام این جراحی به نسبت روش قبلی کمی سخت تر است و بیشتر در خانم هایی که از روش قبلی نتیجه خوبی را دریافت نکرده اند استفاده می شود. نحوه انجام این جراحی از داخل دهانه رحم می باشد که به هیچ عنوان بخیه های آن قابل مشاهده نیست.

شکمی: در صورتی که هر دو روش قبلی موثر نباشد ازسرکلاژ شکمی استفاده می شود. طریقه انجام این جراحی بخیه زدن بخش بالایی سرویکس می باشد ولی تمایز آن با روش های قبلی این است که تا پایان بارداری بخیه ها باز نشده به همین منظور می توان گفت که جزء روش های دائمی محسوب می شود.

نحوه انجام جراحی سرکلاژ

انجام جراحی سرکلاژ کاملا سرپایی می باشد یعنی بعد از آن فرد نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. نوع بیهوشی بیمار نیز به دو شکل عمومی و موضعی می باشد. روش واژینال به نسبت جراحی شکمی بسیار متداول تر است ولی در صورتی که روش سرکلاژ واژینال موثر نباشد انجام این جراحی از راه شکم صورت می گیرد.

مراقبت های بعد از جراحی سرکلاژ

بعضی از افراد بعد از بخیه زدن دهانه رحم نیاز به بستری شدن در بیمارستان و رعایت مراقبت های بعد از جراحی دارند ولی در مقابل بعضی از خانم ها در صورت داشتن شرایط متعادل از بیمارستان خارج می شوند، ولی نیاز به رعایت مراقبت های بعد از جراحی دارند که ای مراقبت ها عبارتند از:

 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده پزشک
 • عدم انجام فعالیت های روزانه به مدت 7 روز
 • عدم داشتن رابطه جنسی حداقل به مدت 7 روز
 • استراحت مطلق تا پایان دوران بارداری

در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 • تب بالای 38 درجه
 • عدم قطع شدن خونریزی
 • داشتن درد در ناحیه کمر
 • عدم بهبود درد ناشی از واژن یا رحم با مصرف قرص های مسکن

سوالات متداول

پاسخ