روش های تحریک تخمک گذاری

روش های تحریک تخمک گذاری

اگر از هر مادر و پدری سوال کنید زمان تولد فرزند را یکی از به یادماندنی ترین و مهم ترین لحظات زندگی اش عنوان می کند و فرزندان را به عنوان بزرگترین دارایی می شمارند. در زمان های گذشته سیکل باروری و زایمان به سهولت اتفاق می افتاد و ناباروری کمتر بود البته افرادی بودند که نتوانستند تا پایان عمر خود طعم مادر یا پدر بودن را بچشند. با توجه به افزایش آمار ناباروری در میان زوجین نسبت به گذشته شاهد افزایش راهکارها ودرمان های جدید برای درمان این مشکل هستیم. علم پزشکی با گسترش و به روز شدن تاثیر کارآمدی در حل این مشکل دارد. به گونه ای که عنوان کرده است با تکنیک های جدید پزشکی هیچ مادر و پدری بدون فرزند نمی مانند.

یکی از روش های درمانی برای افزایش شانس بارداری در میان بانوان، تحریک تخمک گذاری است. اگر در این مورد اطلاعاتی ندارید تا انتها با ما همراه باشید تا از اطلاعات مفید این مقاله بهره مند شوید.

تحریک تخمک گذاری مرکز درمان ناباروری امین

تحریک تخمک گذاری  چیست؟

تحریک تخمک گذاری یک روش درمان دارویی برای درمان ناباروری است که برای افزایش شانس باروری انجام می شود. طبق آمار منتشر شده اختلال در عمل تخمک گذاری 15 الی 25 درصد از دلایل ناباروری را تشکیل می دهد. یکی از شرط های لازم برای بارداری وجود تخمک سالم و فعال است تا اسپرم به درون آن جای گیرد و عمل لقاح اتفاق بیفتد. اگر بانویی دچار اختلال در تخمک گذاری باشد باروری رخ نمی دهد. یکی از روش های درمان افزایش تخمک ها به وسیله ی تحریک است تا شانس بارداری افزایش یابد.

اقدامات قبل از انجام روش درمان تحریک تخمک گذاری

برای درمان ناباروری با تحریک تخمک گذاری، در ابتدا لازم است اقداماتی صورت بگیرد. این اقدامات عبارتند از:

 • انجام آزمایش های روتین بارداری
 • انجام آزمایش های هورمونی
 • تهیه سونوگرافی از رحم، برای اطمینان یافتن از باز بود لوله های رحمی خانوم از روز دوم و سوم قاعدگی
 • بررسی وضعیت تخمدان و رحم در روز دوم و سوم قاعدگی به وسیله ی سونوگرافی

پس از انجام این اقدامات و مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان داروهای لازم برای انجام تخمک گذاری انتخاب می شود.

روش های تحریک تخمک گذاری

با استفاه از برخی داروها می توان تعداد وکیفیت تخمک ها را افزایش داد. اگر تنها دلیل برای ناباروری اختلال در تخمک گذاری خانم باشد به وسیله ی درمان دارویی می توانند به درمان قطعی و رضایت بخشی برسند، در غیر این صورت در مراحل بعدی باید ععل دیگر ناباروری بررسی شود تا به درمان موارد دیگر پرداخته شود.

داورهای محرک تخمک گذاری

اما برای درمان به روش تحریک تخمک گذاری چه داروهایی تجویز می شود؟ ما در اینجا به تعدادی از داروهای مهم برای تحریک تخمک گذاری و پروسه های درمانی آن اشاره می کنیم.

 • کلومفین سیترات

یکی از روش های تحریک تخمک گذاری استفاده از داروی کلومفین سیترات است. این دارو در روز سوم تا هفتم یا از روز پنجم تا نهم سیکل قاعدگی با دوز 50 میلی گرم در روز (یک قرص) شروع می شود و در نهایت برای بررسی وضعیت تخمک گذاری بعد از یک هفته از شروع درمان، سونوگرافی انجام می شود.

در صورتی که بعد از سونوگرافی مقدار فولیکول ها به اندازه ی مورد نظر 18 الی 20 میلی گرم برسد پزشک معالج پس از تزریق آمپول HCG زمان مناسب برای نزدیکی و اقدام برای بارداری را مشخص می کند.

* بهترین زمان برای نزدیکی و اقدام برای بارداری یک الی دو روز نزدیک تخمک گذاری است.

درصد موفقیت درمان ناباروری با تحریک تخمک گذاری با داروی کلومفین سیترات

قطعا شروع درمان دارویی با استفاده از داروی کلومفین سیترات به آن معنا نیست که در دوره ی اول به نتیجه بارداری برسید. معمولا سه الی پنج بار این دوره تکرار می شود تا بارداری با موفقیت اتفاق افتد.

در صورتی که تنها مشکل زوجین برای بارداری، اختلال در تخمک گذاری خانم باشد احتمال حاملگی با درمان دارویی کلومیفن سیترات بعد از سه دوره 85% و بعد از پنج دوره 99% است.

برای اینکه شانس شما برای درمان با این روش افزایش یابد می توانید از درمان های مکملی مانند IUI در کنار این درمان دارویی استفاده کنید و شانس باروری را افزایش دهید.

 • HMG

از روش های دیگر برای درمان  دارویی تحریک تخمک گذاری استفاده از داروی HMG است. این دارو به طور طبیعی در ادرار خانوم های یائسه وجود دارد. استفاده از این دارو برای تحریک تخمک گذاری نیاز به کنترل و بررسی دقیق پزشک دارد. از عوارض احتمالی این دارو تحریک بیش از اندازه ی تخمک ها و تحریک بیش از اندازه ی تخمدان است. به همین دلیل در فاصله ی زمانی 2 الی 4 روز نیاز به بررسی وضعیت تخمدان وجود دارد.

موارد استفاده از داروی HMG

 از داروهای HMG در شرایط مختلفی استفاده می شود مانند:

 • به تنهایی در سیکل درمان با IUI مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به صورت داروی مکمل همراه با کلومفین سیترات در دوره های درمانی IUI استفاده می شود.
 • در دوره های درمانی لقاح خارج رحمی همراه با سایر داروهای محرک تخمدان استفاده می شود.
 • گنادوتروپین GNRH

یکی از داورهای تحریک تخمک گذاری دیگر داروی GNRH می باشد. این دارو برای تحریک تخمک گذاری و رسیدن به اندازه ی مناسب برای تخمک گذاری استفاده می  شود. این دارو احتمال باروری و لانه گزینی و رسیدن به مرحله ی حاملگی را افزایش می دهد. به طور کلی هدف از مصرف آگونیست های GNRH در درمان نازایی  موثر است.

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

PGD برای غربالگری آنوپلوئیدی

کاربرد داروی تحریک کننده ی تخمدان GNRH

استفاده از این دارو در کنار درمان های دیگر مانند IVF انجام می شود و در مجموع طبق مطالعاتی که انجام شده و نتایج تحقیقات به دست آمده، میزان درصد جوابدهی با استفاده از درمان های تکمیلی بیشتر بوده به همین دلیل بیشتر داروهای تکمیلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • FSH

یکی دیگر از داورهای تحریک تخمک گذاری در بانوان استفاده از داورهای FSH است که نسبت به داروهای گنادوتروپین های ادراری از قدرت و تاثیر گذاری بیشتری برخوردار است اما نوع مصرفی مانند داروی HMG دارد . به صورت عضلانی استفاده می شود.

لازم به توضیح است تمام موارد مصرف دارویی باید با تجویز متخصص بعد از بررسی بیمار انجام شود.

کلام آخر

در حال حاضر تعداد زیادی از افرادی که تحت درمان های نازایی و تحریک تخمک گذاری قرار گرفته اند توانسته اند با موفقیت  طعم مادر بودن را تجربه کنند. در صورتی که با درمان اختلال تخمک گذاری، باز هم باردار نشده اید، نگران نباشید روش های دیگری برای امتحان درمان وجود دارد. شما می توانید به یک مرکز ناباروری معتبر مراجعه نمایید و با اطمینان خاطر زمینه فرزندآوری خود را فراهم کنید.

 

پاسخ

9 + 11 =