بیماری های زنان علت شایع ناباروری

بیماری های زنان علت شایع ناباروری

ناباروری یکی از مشکلات شایع در میان زوجین است که بنا به دلایلی مختلفی نمی توانند باروری به صورت طبیعی را تجربه کنند و باید از انواع راهکار های نوینی که در عرصه درمان ناباروی ارائه شده است کمک بگیرند. برخی از نازایی های بدون علت هستند و برخی دیگر به دلیل وجود بیماری های زنان که با اختلالاتی در رحم و لوله های رحمی و تخمدان ها، ایجاد می شود. بسیاری از زنانی که متوجه نازایی خود شده اند با مراجعه و تشخیص زود هنگام به مراکز درمان ناباروی معتبر، شانس باروری سریع خود را افزایش می دهند. با توجه به اهمیت و ارزش چنین موضوعی بر آن شده ایم مقاله با مطالعات فراوان در منابع موثق علمی در اختیارتان قرار دهیم. چرا که با آگاهی و دانش پزشکی است که می توان به بسیاری از بیماری ها غلبه و حتی از بروز آن ها پیشگیری کرد.

 

بیماری-شایع-زنان-در-ناباروری

 

ناباروری چیست؟

زوجینی که به صورت طبیعی به مدت دو سال بدون استفاده از هرگونه لوازم جلوگیری از بارداری، رابطه جنسی منظمی برقرار کرده اند و نتیجه ای بر باروری حاصل نشده است تعلق می گیرد. توجه داشته باشید که مفهوم ناباروری به معنی ناتوانی دائمی در بچه دار شدن نیست، با این که درصد بسیار کمی دچار عقیم مطلق می شوند. اکثر زوجین نابارور که به مرکز درمان ناباروری معتبری مراجعه می کنند در طی دوره ی درمانی خود بالاخره صاحب فرزند می شوند. هم چنین با اینکه ناباروری در زندگی بسیاری از افراد به عنوان یک بحران بزرگ به حساب می آید و تبعاتی هم در پی خواهد داشت اما بهتر است بدانید مشکل ناباروری ممکن است از سوی زن یا مرد، از هر دو سمت به یک اندازه باشد. با بررسی و معاینات بالینی زوجین می توان علل و وضعیت باروری را پس از اقدام به بارداری مشخص کرد. این بررسی ها به شناخت علل ناباروری و تسریع در روند بهبودی کمک می کند.

علائم ناباروری در میان زنان

 • بی نظمی در چرخه عادت ماهانه ها یکی از شایع ترین علائم ناباروری در میان خانم ها است، چنانچه دچار قاعدگی نامنظمی شده اید حتما در اسرع وقات باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی ها و معاینات بالینی لازمه انجام شود و از ابتلا به عارضه های این چنینی جلوگیری و یا درمان کرد.
 • نوسانات هورمونی که با علائم زیر هم همراه است، یکی از علائمی ناباروری شناخته شده است.
 • کاهش یا افزایش بیش از حد میل به برقراری رابطه جنسی
 • افزایش وزن و چاقی
 • تغییرات پوستی
 • احساس درد در حین مقاربت

علائم ناباروری در مردان

در برخی از مردان تا زمانی که برای بچه دار شدن اقدامی نکرده باشند متوجه ناباروری خود نمی شوند و علائمی مشخصی هم از خود بروز نمی دهند، اما با این حال نشانه های که از مردان نابارور وجود دشاته عبارت ان از:

 • تغییر در سرعت رشد مو ها
 • کاهش میل جنسی
 • اختلال نعوظ و انزال
 • کوچکی یا سفتی بیضه ها

بیماری زنان

بیماری های زنان علت شایع ناباروری شامل موارد زیر می باشد:

اختلالات تخمک گذاری

در حدود یک چهارم موارد ناباروری به دلیل وجود اختلالاتی د رتخمک گذاری اتفاق می افتد که سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین این اختلالات به شمار می رود که می تواند ناباروری در یک زن را رقم بزند. یکی دیگر از این اختلالات به کیفیت پایین تخمک ها بر می گردند که قابلیت بارور شدن را ندارند.

انسداد لوله های فالوپ رحمی

اگر لوله های فالوپ رحم بر اثر حادثه ای مسدود شده باشد مانع از به هم رسیدن اسپرم و تخمک می شوند و در نتیجه ناباروری حاصل می شود.

آندومتریوز

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که بافت غشای رحمی در جای غیر از رحم شروع به رشد و تکثیر کند. تعداد قابل توجهی از زنان در سنین باروری تحت تاثیر چنین عارضه ای دچار نازایی می شوند.

فیبروئید های رحمی

به معمول وجود فیبروم غیر فعال در رحم باعث نازایی نمی شود و جزو بیماری های رایج در میان زنان است، زمانی که این فیبروئید ها حفره های داخلی رحم را تخریب کنند می توانند تاثیر جدی بر جنین و بارداری داشته باشند و باعث خاتمه غیر طبیعی بارداری شوند.

پولیپ آندومتری

این عارضه اغلب در سلول های رحمی مشاهده می شود به طوری که می تواند توانایی لقاح و کاشت جنین را از یک زن سلب کند.

عفونت های قارچی و باکتریالی شدید

تومور های سرطانی در رحم، تخمدان و دهانه رحم

 

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

 

درمان ناباروری 

راهکار های درمانی ناباروری عبارت اند از:

 1. یکی از ابتدایی ترین راه کار های بسیاری از متخصصین ناباروری در همان وهله اول به افراد معرفی می کنند: تغییر سبک و عادات زندگی است این گونه می توان شانس بارداری را در خود افزایش داد در صورتی که با این کار بارور نشده اید می توانید از روش های دیگری که به تازگی ارائه شده سات کمک بگیرید.
 2. دارو درمانی
 3. جراحی برای رفع و درمان علل بروز این عارضه
 4. بازیابی اسپرم ها با استفاده از تکنیک های مخصوص
 5. تحریک به تخمک گذاری
 6. لقاح مصنوعی یا همان تلقیح داخل رحمی
 7. لقاح خارج از رحمی
 8. اهدا جنین و رحم اجاره ای

نتیجه گیری

می توانید با رفع و درمان بیماری های زنان علت شایع ناباروری، به نازایی خود پایان بدهید. البته برای چنین کاری باید از متخصصین و مراکز درمانی معتبر علمی و به نام کمک بگیرید تا از روند درمانی خود اطمینان حاصل کنید. باشد که مطالب فوق مفید فائده واقع شده باشد.

پاسخ