درمان PGD

درمان PGD

PGD (تشخیص ژنتیکی جنین پیش از لانه گزینی)، برای افرادی مناسب است که سابقه ابتلا به بیماری های ارثی و جدی را در اعضای خانواده خود دارند و نمی خواهند که این قبیل بیماری ها به فرزندان شان نیز به ارث برسد.

در این مقاله به بررسی کامل روش PGD می پردازیم.

PGD چیست؟

PGD، درمانی است که شامل بررسی ژن ها و کروموزوم های جنین، جهت تشخیص هر گونه اختلال ژنتیکی می باشد. از آن جایی که جنین باید در آزمایشگاه مورد تست و بررسی قرار بگیرد، نیاز به IVF می باشد، حتی اگر والدین هیچ گونه مشکل ناباروری نداشته باشند.

در صورتی که تست های انجام شده عدم ابتلا به اختلال ژنتیکی را نشان دهند، جنین به داخل رحم بازگردانده خواهد شد تا به رشد خود ادامه دهد.

چه افرادی می توانند PGD را انجام دهند؟

 • خانم هایی که به دلیل وجود اختلال ژنتیکی خاص، مجبور به پایان دادن بارداری شده اند
 • سابقه داشتن فرزند مبتلا به شرایط خاص ژنتیکی
 • سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های خاص ژنتیکی
 • سابقه خانوادگی مشکلات کروموزومی

برخی دیگر معیارهایی که باعث می شوند انجام این تست از سوی پزشک تجویز شود، عبارتند از:

 • زمانی که خانمی بالای 40 سال برای درمان مراجعه کرده باشد
 • سطح هورمون های زنانه در حدی باشد که به درمان به خوبی پاسخ دهد

PGD، به تعیین جنسیت جنین نیز کمک می کند.

درمان pgd

مزایای PGD

 • امکان بررسی و تست بیش از صد اختلال ژنتیکی متفاوت
 • از آن جایی که این تست پیش از لانه گزینی انجام می شود، والدین می توانند تصمیم به ادامه دادن و یا پایان بارداری بگیرند

PGD برای اختلال ژنی

برخی زوجین و افراد پتانسیل انتقال بیماری های ارثی مانند فیبروز کیستیک، تالاسمی بتا و آنمی به فرزند خود را دارند. به همین خاطر، انجام این تست به تشخیص وجود این قبیل بیماری ها در جنین کمک می کند. PGD، جهت تشخیص بیماری و اختلال ژنتیکی در جنین قبل از لانه گزینی استفاده می شود.

علاوه بر این، امکان انجام تست های تشخیصی پیش از بارداری در هفته های یازده تا شانزده بارداری نیز وجود دارد.

آیا PGD روش ایمنی است؟

درمان PGD روشی ایمنی است و با انجام این تست از این موضوع مطمئن خواهید شد که کودک شما بدون مشکلات و اختلالات ژنتیکی به دنیا خواهد آمد. علاوه بر این، درمان IVF نیز هیچ گونه خطر و عارضه ای را به همراه نخواهد داشت.

مرکز فوق تخصصی باروری و نوآوری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید. 

روند انجام PGD

PGD، با روند طبیعی لقاح خارج رحمی (IVF) آغاز می شود که شامل بارور شدن تخمک خارج از رحم و در محیط آزمایشگاه می باشد. سه تا پنج روز بعد، جنین به چندین سلول تقسیم خواهد شد.

PGD، شامل مراحل زیر می باشد:

 • ابتدا، سلول های هر دو زوجین به روش میکروسکوپی و جراحی از جنین برداشته می شوند، که طی پنج روز رشد می کنند. بعد از جمع آوری سلول ها، جنین به طور کاملا ایمن فریز خواهد شد.
 • DNA سلول ها مورد بررسی قرار می گیرد تا وجود هر گونه اختلال در ژن ها مشخص شود. این مرحله در حدود یک هفته طول می کشد.
 • با یک بار انجام PGD و اطمینان از عدم وجود اختلال ژنتیکی، جنین به داخل رحم برگردانده می شود (معمولا با روش IVF) و بعد از آن، منتظر لانه گزینی و مثبت بودن تست بارداری می مانیم.
 • هر جنین اضافی فاقد ابتلا به مشکلات ژنتیکی، در حالت فریز نگه داشته می شود و امکان کاشت آن ها بعدها وجود خواهد داشت. این مرحله نیز تقریبا چند هفته ای طول می کشد.

پس نتیجه ای که می گیریم این است که PGD شامل جمع آوری، باروری، رشد طی سه تا پنج روز و تست به مدت یک تا دو هفته می باشد.

2 thoughts on “درمان PGD

 1. جمشیدمحمدی - 22/12/2020 در 1:57 ب.ظ

  سلام:
  بنده 48سال دارم وهمسرم سی وهشت سال ازسال هفتادونه ازبچه دارشدن جلوگیری کردیم دوتافرزندداریم هردوتادختربه فواصل زمانی سه ال ازهم دیگه به دنیاآمدن الان درنظرداریم برای فرزندسوم البته مذکر(پسر) پسراقدام کنیم آیاراه حلی هست وهزینه واقدامات اولیه چگونه است
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید?

  پاسخ
  • aminmc - 15/03/2021 در 9:48 ق.ظ

   بايد ازطريق تخمك اهدايي اقدام كنيد
   وتععيين جنسيت روي جنين هاي شما انجام بشه
   حدود سي ميليون هزينه داره

   پاسخ

پاسخ