درمان ناباروری

درمان ناباروری

عدم توانایی زوجین در بارداری، بدون استفاده از ابزارهای پیشگیری مانند قرص و یا کاندوم را ناباروری می گویند. ناباروری می تواند از سوی زن و یا از سوی مرد باشد که در بیشتر موارد، ناباروری با مصرف دارو و یا جراحی درمان می شود.

علت بروز ناباروری

بارداری، حاصل تعاملاتی است که ما بین سیستم تناسلی زن و مرد اتفاق می افتد. تخمک از تخمدان خارج می شود و از طریق لوله های فالوپ به رحم می رسد. اسپرم نیز در بدن مرد تولید می شود. تخمک و اسپرم در لوله های فالوپ به هم می پیوندند، جایی که باروری اتفاق می افتد. در نهایت، جنین داخل رحم کاشته خواهد شد.

ناباروری زمانی اتفاق می افتد که اختلالی در روند گفته شده رخ دهد. این مشکل می تواند از طرف مرد، زن و یا هر دو باشد. در برخی موارد، نمی توان علت مشخصی برای بروز ناباروری در نظر گرفت، در چنین شرایطی، تمام تست های انجام شده نتایج نرمال و طبیعی را نشان می دهند.

درمان ناباروری

علل بروز ناباروری در آقایان

 • تولید ناکافی اسپرم
 • کند بودن حرکت اسپرم
 • شکل اسپرم

عواملی از قبیل کشیدن سیگار، مصرف بیش از حد مشروبات الکلی، ابتلا به اختلالاتی مانند واریکوسل، بیضه نزول کرده، برهم خوردن تعادل هورمون ها، مصرف برخی داروها در درمان سرطان و یا شیمی درمانی احتمال بروز ناباروری در آقایان را افزایش می دهند.

علت بروز ناباروری در خانم ها

 • اندومتریوز
 • بیماری التهابی لگن که با بیماری های مقاربتی، گنوره آ و کلامیدیا در ارتباط است

و هم چنین هر نوع عاملی که بر روی تخمک گذاری تاثیر بگذارد، می تواند منجر به بروز ناباروری شود. در خانم ها نیز بالا رفتن سن، مصرف سیگار، ابتلا به بیماری های مقاربتی و اضافه وزن، احتمال بروز ناباروری را افزایش می دهند.

تشخیص ناباروری

بررسی سوابق پزشکی

 • بررسی کامل سوابق پزشکی هر دو زوجین
 • بررسی ناباروری اولیه (این که خانمی هرگز باردار نشده است) و بارداری ثانویه (این که خانمی در گذشته باردار شده و اکنون دیگر قادر به بارداری نیست)
 • مدت زمانی که زوجین سعی در بارداری دارند
 • تعداد دفعات برقراری رابطه جنسی
 • وضعیت سیکل قاعدگی خانم

معاینات بالینی و فیزیکی

 • بررسی فشار خون و دمای بدن
 • قد و وزن
 • تست های هورمونی
 • در خانم ها: اولتراسوند لگنی به منظور بررسی وجود توده
 • در آقایان: معاینات دستگاه تناسلی و اندازه بیضه ها

برخی دیگر تست هایی که انجام آن ها از سوی پزشک توصیه می شود، عبارتند از:

در آقایان

گرفتن نمونه از مایع منی، از جمله تست هایی است که انجام آن از سوی پزشک توصیه می شود. گاهی ممکن است هیچ اسپرمی تولید نشود و یا تعداد اسپرم ها بسیار کم باشد. که در چنین شرایطی، اسپرم به تخمک نخواهد پیوست.

در خانم ها، سرویکس (دهانه رحم) نقش مهمی را در انتقال اسپرم دارد. میزان تولید موکوز در دهانه رحم با توجه به میزان استروژن در طول سیکل قاعدگی تغییر می کند. رحم، جایی است که جنین در آن کاشته می شود و رشد می کند.

گاهی ممکن است تخمکی از تخمدان رها نشود و یا لوله های فالوپ مسدود شده باشند. به همین خاطر، پزشک به بررسی تمام قسمت های دستگاه تناسلی خواهد پرداخت.

اولتراسوند، از جمله تست های تشخیصی است که در بررسی ناباروری انجام می شود. این روش هم چنین به تشخیص فیبروم های رحمی و کیست های تخمدان نیز کمک می کند.

MRI، تست تصویربرداری است که تصاویر و جزئیات دقیقی از قسمت های داخلی بدن را در اختیار پزشک قرار می دهد.

لاپاراسکوپی، شیوه جراحی است که امکان مشاهده قسمت داخلی لگن را با استفاده از لاپاراسکوپ و دوربین متصل به آن فراهم می کند.

بیوپسی از بافت رحم نیز می تواند مفید باشد.

مرکز فوق تخصصی باروری و نوآوری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید. 

درمان ناباروری

بعد از بررسی های انجام شده و تشخیص علت بروز ناباروری، درمان مناسب از سوی پزشک در نظر گرفته خواهد شد. در بسیاری از موارد، ناباروری با مصرف دارو و بهبود وضعیت سیکل تخمک گذاری یا جراحی درمان می شود.

در آقایان، پایین بودن تعداد اسپرم و یا عدم تولید اسپرم، علت اصلی ناباروی می باشد و به این صورت است که اسپرم ها قبل از رسیدن به  تخمک می میرند. درمانی که برای آقایان در نظر گرفته می شود، مصرف دارو و یا جراحی می باشد.

جراحی به رفع انسدادی که مانع از آزاد شدن اسپرم ها در انزال می شود، کمک می کند. جراحی هم چنین به اصلاح اختلالاتی مانند واریکوسل نیز کمک می کند.

مصرف دارو نیز در درمان اختلالات هورمونی مفید می باشد.

در خانم ها، اختلالات مربوط به تخمک گذاری علت اصلی ناباروری می باشد. انسداد لوله های فالوپ به دلیل وجود بیماری التهابی لگن و یا اندومتریوز، دیگر علت ناباروری است. ناهنجاری های مادرزادی در ساختار رحم نیز می تواند باعث سقط جنین های مکرر شود.

روش درمانی در خانم ها شامل IUI و IVF می باشد. در IUI، میلیون ها اسپرم به رحم زن تزریق می شود. زمان مناسب این تزریق نزدیک تخمک گذاری می باشد. در IVF، تخمک ها در محیط آزمایشگاهی با اسپرم بارور می شوند و در نهایت، جنین در داخل رحم کاشته خواهد شد.

مصرف دارو نیز با تنظیم کردن هومون ها و سیکل قاعدگی به درمان ناباروری کمک می کند.

در پایان، بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که تشخیص ناباروری، به معنای نداشتن فرزند نیست. بلکه بارداری امکان پذیر است، اما در یک بازه زمانی به نسبت طولانی تر. درمان مناسب به عواملی از قبیل سن زوجین و علت بروز ناباروری بستگی دارد.

نکته بسیار مهم این است که زمان تخمک گذاری، زمان مناسب باروری است. به همین خاطر، زوجینی که تمایل به داشتن فرزند دارند، باید در این بازه زمانی فعالیت جنسی بیشتر و بدون محافظت داشته باشند. در صورتی که تخمک بارور نشود، بعد از بیست و چهار ساعت می میرد. با این حال، اسپرم در بدن زن به مدت پنج روز زنده باقی می ماند و شانس باروری بیشتر خواهد شد.

های شکمی و بالا رفتن دمای بدن، از جمله علائمی هستند که در دوران تخمک گذاری احساس می شوند.

Source: https://www.healthline.com/health/infertility#cycle

Source: https://www.emedicinehealth.com/infertility/article_em.htm#what_causes_infertility

پاسخ