درمان ناباروری با هیستروسکوپی

ناباروری کلمه ای است که شاید مانند گذشته باعث نگرانی نشود. امروزه درمان های زیادی برای انواع ناباروری وجود دارد که توانسته بسیار نتیجه بخش ظاهر شود و دیگر فرزند داشتن برای اشخاصی که با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می کنند، یک رویا نباشد و با پیشرفت علم این مسیر هر روز آسان تر از قبل می شود. امروزه مراکز درمان ناباروری با بهره گیری از نوین ترین روش ها، این معضل فردی و اجتماعی را برطرف نموده است. یکی از روش هایی که امروزه در درمان، بسیار کمک رسان شده استفاده از هیستروسکوپی در درمان ناباروری است که در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم .

بیماری های رحم

مشکلاتی که رحم را درگیر خود می کند از عمده مسائل ناباروری محسوب می شود. پولیپ رحم، آندومتریوز، فیبروم ها، چسبندگی و مشابه این موارد باعث عدم لانه گزینی تخمک بارور می شود و یا باعث می گردد تخمک گذاری انجام نشود. خانم هایی که مشکلات باروری آن ها محدود به این موارد ذکر شده است، می توانند با روش هیستروسکوپی به درمان خود کمک کنند و درصد باروری را در خود افزایش دهند .

هیستروسکوپی چیست؟

با استفاده از هیستروسکوپ که یک ابزار است با یک دوربین در انتهای آن که وارد رحم می شود و شرایط داخلی رحم را واضح به متخصص نشان می دهد. با استفاده از هیستروسکوپی می توان مشکلات غیر طبیعی بیمار را به درستی تشخیص داد که این تشخیص درست به پزشک کمک می کند درمان مناسب را برگزیند. پس می توان گفت که هیستروسکوپی یه روش برای تشخیص و درمان بیماری محسوب می شود .

از جمله مواردی که می توان با استفاده از هیستروسکوپی تشخیص داد عبارتند از:

میوم های موجود در داخل رحم

چسبندگی دیواره های رحم

پولیپ های رحمی

مشکلات ارثی و ژنتیکی رحم که مانع بارداری می شود .

روند انجام هیستروسکوپی

با توجه به تمامی موارد گفته شده در مورد هیستروسکوپی باید گفت که ابتدا به منظور انجام هیستروسکوپی می بایست رحم با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم باز نگه داشته شود.  بعد پزشک از طریق دهانه واژن دستگاه هیستروسکوپی را وارد رحم می کند. به منظور گشاد کردن رحم از گاز دی اکساید استفاده می شود که آن هم می بایست به آرامی انجام داده شود.

در این دوربین نوری وجود دارد که امکان مشاهده رحم و لوله فالوپ را برای پزشک فراهم می کند و از طریق ان می توان هر نوع مشکل یا ناهنجاری  را در رحم به طور کامل تشخیص داد.

انجام هیستروسکوپی هیچ نوع دردی را به همراه ندارد، ولی ممکن است بعضی از افراد در حین انجام هیستروسکوپی احساس خوبی نداشته باشند به همین خاطر برای اینکه بیمار آرامش بیشتری داشته باشد از داروهای بی حسی استفاده می کنند.

درمان ناباروی با هیستروسکوپی

مزایای انجام هیستروسکوپی

یکی از اهداف اصلی انجام هیستروسکوپی تشخیص دقیق بیماری ها و از همه مهم تر درمان آن می باشد. امروزه با پیشرفت های بسیار زیادی که علم پزشکی داشته است. با انجام لاپاراسکوپی و هستروسکوپی می توان بیماری های مختلف را در ابتدا تسخیص و درمان کرد.

از جمله مزایای هیستروسکوپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کم بودن هزینه آن

عدم نیاز به بستری

کاهس زخم چسبندگی های رحمی

کم شدن خونریزی و عفونت

کم بودن دوره نقاهت

هیستروسکوپی در چه مواقعی استفاده می شود؟

همانطور که گفته شد برای انواع مشکلات رحمی می توان از این عمل بهره برد و از آن برای درمان ناباروی استفاده کرد مانند: خونریزی هایی که به طور غیرطبیعی وجود دارند مثل خونریزی های بین قاعدگی و قاعدگی های شدید می توانند از این مورد باشند. گاهی برخی خانم ها به یکباره و بدون زمینه قبلی دچار نامنظمی قاعدگی می شوند که ممکن است از وجود بیماری خبر دهد.

درمان انواع فیبروم ها و میوم های رحمی و پولیپ ها نیز از این دسته اند که اخیرا بانوان بسیاری را درگیر خود نموده است .

یک مورد نگران کننده وجود سقط مکرر است که علاوه بر تحت تاثیر قرار گیری سلامت جسمی، سلامت روحی فرد را تحت شعاع قرار می دهد به گونه ای که بار روانی آن باعث وجود استرس و اضطراب شده و خود یک مورد مهم برای عدم باروری و تخمک گذاری منظم خواهد بود.

اما عمل هیستروسکوپی در این مرحله نیز به کمک بیمار آمده و با یافتن علت ناباروری و برطرف کردن چسبندگی دیواره های رحم ، باعث برطرف شدن سقط مکرر می شود. دیوارهای رحمی عامل مهمی برای سقط جنین محسوب می شود که با استفاده از هیستروسکوپی تشخیص داده شده و درمان می گردد.

چرا هیستروسکوپی باید انجام شود؟

هیستروسکوپی عملی است که علاوه بر اینکه کمک می کند تشخیص درست بیماری امکان پذیر باشد، در درمان نیز پیشگام بوده و می تواند عارضه موجود در رحم را اصلاح و درمان نماید و این همزمانی دو روند درمانی می تواند از بهترین مزایای استفاده از عمل هیستروسکوپی محسوب شود .

این عمل بدون بیهوشی عمومی و سرپایی می باشد. میزان درد در آن در حد قابل توجهی کمتر از جراحی های باز می باشد. زمان بهبودی خیلی کم بوده و خونریزی و احتمال عفونت کاهش می یابد. از مزایای دیگر آن که برای عموم مراجعه کنندگان اهمیت دارد، بحث هزینه این عمل است که در آن صرفه جویی می شود .

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.

مراقبت های بعد از هیستروسکوپی

بعد از انجام هیستروسکوپی نیاز است تا مراقبت های لازم را انجام دهید که برخی از آن ها با شرح زیر می باشد.

  • از داشتن رابطه جنسی آن هم به مدت یک هفته به شدت اجتناب کنید.
  • انجام استحمام به شکل کاملا عادی می باشد.
  • از رژیم غذایی خاصی بعد از عمل پیروی کنید.
  • مصرف داروهای رقیق کننده خون منند وارفارین یا آسپرین حتما باید طبق نظر پزشک باشد.
  • انجام فعالیت های روزانه امکان پذیر است ولی در بعضی از افراد این امکان وجود ندارد.

هیستروسکوپی عوارض دارد؟

هیستروسکوپی نیز مانند هر عمل دیگری ممکن است با خود عوارضی به همراه داشته باشد . اما این عوارض بسیار ناچیز و نادر هستند که به برخی از آن می پردازیم. در عمل هیستروسکوپی احتمال ایجاد سوراخ شدن رحم وجود دارد که به طور طبیعی بهبود می یابد و صدمات به دیواره شکم و خونریزی داخلی به ندرت برای برخی از بیماران مشاهده شده است. بعد از هیستروسکوپی ممکن است به خاطر استفاده از محلول باز کننده، مسائلی مانند کاهش دمای بدن، اختلالات تنفسی، یا آلرژی ایجاد شود همین طور بیمار باید تا چند روز و تا برطرف شدن خونریزی ها از نزدیکی خودداری نماید .

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده دیگر نگران مشکلات باروری خود نباشید تنها لازم است با مراجعه به یک مرکز درمان ناباروری مناسب به علت اصلی مشکل خود پی ببرید و بهترین درمان را برای خود برگزینید.

پاسخ