درمان ناباروری با لقاح آزمایشگاهی

درمان ناباروری با لقاح آزمایشگاهی

لقاح آزمایشگاهی که با نام IVF نیز شناخته می شود، از جمله روش های درمان ناباروری است که از بروز مشکلات ژنتیکی نیز پیشگیری می کند.

در لقاح مصنوعی، تخمک بالغ از تخمدان ها جمع آوری و در محیط آزمایشگاه، بارور می شود. در پایان، تخمک و یا تخمک های بارور به رحم انتقال داده می شوند. این سیکل در حدود سه هفته طول می کشد.

لقاح مصنوعی، یکی از روش های موثر باروری است که از تخمک ها و اسپرم والدین استفاده می شود. البته می توان از تخمک و اسپرم اهدایی نیز کمک گرفت. شانس باروری در این روش، به عواملی از قبیل سن زوجین و علت بروز ناباروری بستگی دارد.

در صورتی که بیش از یک جنین در رحم کاشته شود، احتمال دوقلویی زایی و سه قلوزایی بیشتر خواهد شد.

پیش از تصمیم به انجام این شیوه درمانی، پزشک در خصوص تمام جوانب این شیوه با بیمار خود صحبت می کند.

لقاح مصنوعی

دلایل انجام لقاح مصنوعی

لقاح مصنوعی یا همان IVF، به درمان ناباروری و مشکلات ژنتیکی کمک می کند. در صورتی که هدف از انجام لقاح مصنوعی، درمان ناباروری باشد، قبل از شروع درمان، مصرف داروهایی به منظور تحریک تخمک گذاری و یا تولید اسپرم از سوی پزشک تجویز می شود.

گاهی، لقاح مصنوعی به عنوان درمان اولیه ناباروری در خانم های بالای 40 سال در نظر گرفته می شود. هم چنین در صورتی که خانمی مبتلا به شرایط خاص پزشکی باشد، این شیوه درمانی توصیه می شود. شرایطی از قبیل:

 • آسیب و یا انسداد لوله های فالوپ، که روند بارور شدن تخمک و یا حرکت جنین به سمت رحم مختل می شود.
 • اختلالات تخمک گذاری، که باعث می شود تخمک کمتری از تخمدان آزاد شود.
 • اندومتریوز، زمانی اتفاق می افتد که بافت رحم، خارج از رحم به رشد خود ادامه می دهد و بر عملکرد تخمدان ها، رحم و لوله های فالوپ تاثیر می گذارد.
 • فیبروم رحم، تومورهای خوش خیمی هستند که در دیواره رحم تشکیل می شوند. فیبروم ها می توانند روند لانه گزینی تخمک بارور را مختل کنند.
 • ضعف در عملکرد و تولید اسپرم، پایین بودن تعداد اسپرم، کند بودن حرکت اسپرم و یا هر گونه ناهنجاری در اندازه و شکل اسپرم، بر روند بارور شدن تخمک تاثیر می گذارد. در صورت مشاهده ناهنجاری در مایع منی، حتما باید جهت بررسی علت به متخصص مراجعه شود.
 • اختلالات ژنتیکی. در صورتی که احتمال انتقال مشکلات ژنتیکی از والدین به فرزند وجود داشته باشد، IVF گزینه درمانی بسیار موثری خواهد بود. تخمک ها بعد از بارور شدن، جهت بررسی هر گونه مشکل ژنتیکی غربال می شوند. با این کار، مطمئن خواهید بود که تخمک های سالم داخل رحم کاشته شده اند.

اقدامات و آمادگی قبل از لقاح مصنوعی

قبل از انجام لقاح مصنوعی و در صورتی که از اسپرم و تخمک والدین استفاده شده باشد، تست های غربالگری زیر انجام خواهد شد:

 • آنالیز مایع منی
 • بررسی کیفیت و کمیت تخمک ها، بررسی سطح هورمون FSH و استروژن در خون، در روزهای اول سیکل قاعدگی.
 • بررسی بیماری های عفونی مانند HIV
 • معاینات رحمی

روند لقاح مصنوعی

لقاح مصنوعی در چند مرحله انجام می شود:

 • تحریک تخمک گذاری

در صورتی که از تخمک های خود مادر استفاده شده باشد، درمان با هورمون های مصنوعی و به منظور تحریک تخمک گذاری آغاز می شود. برای این کار، چندین تخمک نیاز می باشد، چرا که ممکن است برخی تخمک ها با این روش بارور نشوند.

داروهایی که در این مرحله در نظر گرفته می شوند، عبارتند از:

 • داروهایی برای تحریک تخمک گذاری، تزریق داروهای حاوی هورمون های FSH، LHو یا هر دو
 • داروهایی برای بالغ شدن اوسیت ها
 • داروهایی جهت پیشگیری از تخمک گذاری زودرس
 • داروهایی برای آمادگی رحم و انتقال جنین
 • گرفتن تخمک

جمع آوری تخمک در مطب و 34 تا 36 ساعت بعد از تزریق و یا قبل از تخمک گذاری انجام می شود. جهت انجام این کار، پروب اولتراسوند، جهت شناسایی فولیکول ها وارد واژن می شود. سپس، سوزن باریکی در لوله اولتراسوند قرار می گیرد تا تخمک ها برداشته شوند.

در صورتی که امکان دسترسی به تخمدان ها وجود نداشته باشد، اولتراسوند شکمی انجام خواهد شد.

تخمک های گرفته شده در محیط کشت قرار می گیرند. تخمک هایی که سالم و بالغ به نظر می رسند با اسپرم ترکیب می شوند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است تمام تخمک ها بارور نشوند.

 • گرفتن اسپرم

اسپرم ها نیز مستقیما از بیضه ها گرفته می شوند. در صورتی که اسپرم ها اهدایی باشند، در محیط آزمایشگاه از مایع منی جدا خواهند شد.

 • لقاح

لقاح به دو صورت انجام می شود:

 • اسپرم سالم و تخمک های بالغ ترکیب و انکوبه می شوند.
 • اسپرم سالم مستقیما به تخمک بالغ تزریق می شود. این مورد زمانی انجام می شود که تعداد اسپرم کم باشد و یا این که مایع منی، کیفیت خوبی نداشته باشد.
 • انتقال جنین

انتقال جنین، دو تا پنج روز بعد از گرفتن تخمک انجام می شود. این مرحله کاملا فاقد درد است و از طریق وارد شدن لوله ای طریف و انعطاف پذیر به نام کاتتر به داخل واژن انجام می شود. سرنگ حاوی جنین به انتهای کاتتر متصل و در داخل رحم قرار می گیرد.

مرکز فوق تخصصی باروری و نوآوری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید. 

اقدامات بعد از لقاح مصنوعی

بعد از انجام این شیوه درمانی، بیمار قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود خواهد بود. با این حال، توصیه می شود از انجام کارها و فعالیت های سنگین خودداری شود. در صورت مواجه با درد شدید و احساس ناراحتی حتما با پزشک مشورت کنید.

در خصوص نتایج این شیوه درمانی باید بگوییم که، دوازده روز تا دو هفته بعد از گرفتن تخمک، آزمایش خون جهت بررسی بارداری انجام می شود. در صورت عدم بارداری، مصرف پروژسترون قطع و سیکل قاعدگی آغاز می شود. در صورت پریود نشدن و یا مشاهده خونریزی غیر طبیعی از واژن، حتما با پزشک تماس بگیرید.

شانس بارداری نیز به سن مادر، سابقه بارداری، علت ناباروری و سبک زندگی بستگی دارد.

حتما در خصوص عوامل موثر بر این شیوه درمانی و میزان موفقیت روش با پزشک مشورت داشته باشید.

Source: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/in-vitro-fertilization/about/pac-20384716

پاسخ

یازده + هفده =