درمان ناباروری با لقاح مصنوعی IVF

می دانستید شیوع ناباروری در ایران بیشتر از آمار جهانی است ؟ اما با روش های جدید و پیشرفت تکنولوژی جای نگرانی نیست و در بسیاری از موارد زوج های نابارو درمان می شوند.

لقاح مصنوعی با ivf چیست ؟

لقاح مصنوعیIVF به لقاح ، رشد جنین و لانه گزینی کمک می کند ، بنابراین می توانید باردار شوید.
IVF مخفف کلمه لقاح آزمایشگاهی است. این روش یکی از انواع بسیار شناخته شده تكنولوژی تولید مثل (ART) است. IVF با استفاده از ترکیبی از داروها و روشهای جراحی برای کمک به لقاح اسپرم با تخمک بعد از تخمک گذاری و کمک به کاشت تخمک بارور شده در رحم می باشد .

عکس-درمان-ناباروری-با-ivf
عکس-درمان-ناباروری-با-ivf

مراحل انجام لقاح مصنوعی با IVF

1. تحریک تخمک گذاری
در ابتدا به خانم داروهایی تجویز می شود که باعث تحریک تخمک گذاری می شود . اولین قدم در IVF استفاده از داروهای باروری برای چند ماه است تا به تخمدان های کمک کند چندین تخمک تولید کند که بالغ و آماده لقاح باشند. این امر القاء تخمک گذاری نیز گفته می شود. در این مدت سونوگرافی یا آزمایش خون منظم انجام می شود تا میزان هورمون را اندازه گیری شود .
2. بازیابی تخمک
هنگامی که تخمدان های تخمک بالغ کافی تولید کرد ، پزشک این تخمک ها را از بدن خارج می کند (به این عمل بازیابی تخمک گفته می شود). بازیابی تخمک نوعی عمل جراحی جزئی است که در مطب پزشک یا یک کلینیک باروری انجام می شود. این جراحی با بیهوشی یا بی حسی انجام می شود تا بیمار دردی در حین جراحی نداشته باشد . با استفاده از سونوگرافی ، پزشک یک لوله نازک و توخالی را از طریق واژن وارد داخل تخمدان ها و فولیکول هایی که تخمک را نگه می دارند، قرار می دهد. این ابزار به سوزنی مجهز است که به وسیله مکش تخمک ها را به آرامی از هر فولیکول بیرون می کشد.
3. لقاح
این تخمک ها بعد از بالغ شدن آماده لقاح می شوند. سپس تخمک ها را از رحم خارج کرده و آنها را با اسپرم(همسرشما یا یک اهدا کننده )در یک آزمایشگاه در مجاورت یکدیگر قرار می دهند تا به اسپرم کمک کند تا تخمک هارا بارور کند. به این لقاح گفته می شود. تخمک ها و اسپرم ها در یک ظرف مخصوص جمع می شوند و لقاح اتفاق می افتد. برای اسپرم هایی که تحرک کمتری دارند ممکن است مستقیماً به تخمک ها تزریق شوند تا لقاح را تقویت کنند. از آنجا که سلولهای موجود در تخمک های بارور شده تقسیم می شوند و به جنین تبدیل می شوند ، افرادی که در آزمایشگاه کار می کنند ، پیشرفت را رصد می کنند.
5. انتقال جنین
حدود 3-5 روز پس از بازیابی تخمکها یک جنین در رحم قرار می گیرد (به این عمل انتقال جنین گفته می شود). پزشک یک لوله نازک از طریق دهانه رحم را به رحم وارد می کند و جنین را مستقیماً از طریق لوله وارد رحم می کند. آنها یک یا بیشتر جنین را مستقیماً درون رحم قرار می دهند. بارداری در صورتی رخ می دهد که هر یک از جنین ها در لایه رحم شما کاشته شود.
IVF مراحل بسیاری دارد و چندین ماه طول می کشد تا کل مراحل را طی کند. بعضی اوقات در اولین آزمایش کار می کند ، اما بسیاری از افراد برای باردار شدن به بیش از یک دوره IVF نیاز دارند.

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید. 

آیا لقاح مصنوعی با IVF درد دارد ؟

در صورتی که هر یک از جنین به لایه رحم شما وصل شود ، بارداری اتفاق می افتد. انتقال جنین در مطب پزشک یا کلینیک باروری انجام می شود و معمولاً دردناک نیست.

مراقبت های بعد از درمان ناباروری با ivf

برای استراحت روز بعد از انتقال جنین خود برنامه ریزی کنید. می توانید روز بعد به فعالیت های عادی خود برگردید. همچنین ممکن است برای 8-10 هفته اول پس از انتقال جنین ، قرص مصرف کرده و یا روزانه داروهای هورمونی به نام پروژسترون بگیرید. این هورمون ها باعث زنده ماندن جنین در رحم می شوند.

عوارض جانبی IVF چیست؟

مانند همه داروها و روشهای پزشکی ، IVF خطرات و عوارض جانبی احتمالی دارد. این شامل:

• نفخ
• گرفتگی عضلات
• حساسیت در پستان
• نوسانات خلقی
• سردرد
• کبودی
• واکنش آلرژیک به داروها
• خونریزی
• عفونت
با پزشک خود می توانید در مورد هرگونه سوال یا نگرانی که در مورد خطرات IVF و عوارض جانبی دارید با شما صحبت کنید.
می توانید اطلاعات بیشتری در مورد گروه های حمایتی و مقابله با استرس درمان های باروری در RESOLVE: انجمن ملی ناباروری پیدا کنید. پزشک ، متخصص باروری یا مرکز بهداشت برنامه ریزی شده والدین نیز ممکن است بتواند منابع و نکات دیگری را در مورد یافتن درمانگران یا گروه های حمایتی در منطقه شما ارائه دهد.
هزینه IVF چقدر است؟

هزینه فرآیند IVF شامل هزینه داروها ، روشها ، بیهوشی ، سونوگرافی ، آزمایش خون ، آزمایشگاه و ذخیره جنین است. هزینه دقیق روش IVF هر پزشکی متفاوت است .

پاسخ