درمان سقط مکرر

درمان سقط مکرر

 سقط یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که امروزه بسیاری از زنان درگیر آن هستند . متاسفانه روزانه شاهد تعداد زیادی گزارش مبنی بر سقط جنین هستیم. به همین جهت پزشکان در جهت کاهش این آمار و نیز درمان ناباروری زنان و مردان اقدامات و پژوهش های مختلفی را انجام می دهند.

در این مقاله درصدد هستیم که علل و عواملی که در سقط جنین نقش دارند و نیز در انتها درمان آن را مطرح سازیم.

خوش بختانه هر روزه به مراکز و نیز به پزشکانی که کاملا تخصصی در زمینه ناباروری و درمان آن فعالیت می کنند افزوده می شود و تعداد زیادی از بهترین مراکز درمان ناباروری درصد بالایی از موفقیت را در فعالیت های خود گزارش می کنند.

درمان سقط مکرر

مهم ترین علل و عواملی که در بروز و ظهور ناباروری دخیل اند

 1. در برخی موارد دیده می شود که خود جنین مشکلات و اختلالاتی در بخش کروموزوم ها دارد.
 2. گاها سقط جنین به اختلالاتی که در رحم و ساختار آن وجود دارد برمی گردد.
 3. در برخی از مواقع سقط جنین ناشی از مشکلاتی است که در سطح هورمون ها ایجاد شده است.
 4. عفونت های داخل رحم از مهم ترین و شایع ترین دلایل ناباروری در زنان است.
 5. استعمال برخی از داروها
 6. مصرف دخانیات
 7. بیماری های قلبی و کلیوی
 8. کم کاری در تیروئید

سقط مکرر به چه معناست؟

ما زمانی می توانیم از سقط مکرر سخن بگوییم که مادر باردار سه بار پشت سر هم جنین اش را در کمتر از سه ماهگی از دست داده است.

*متاسفانه به قدری تعداد سقط جنین بالاست که یکبار سقط برای هر مادری اتفاقی طبیعی شده است و ابدا نگران کننده نیست.

نکاتی خواندنی در خصوص سقط مکرر در مادران باردار

 • با جود اینکه بسیاری از دلایل سقط جنین شناخته شده است اما در بسیاری از موارد مشاهده شده که دلیل سقط مبهم می ماند و نمی توان برای سقط مادر دلیلی ارائه کرد زیرا که تمامی دلایل سقط بررسی می شود و هیچ کدام در سقط دخیل نبوده است.
 • یکی از علائمی که هشدار دهنده است و باید روی آن حساس بود لکه بینی در دوره بارداری است. لکه بینی در بارداری نباید اتفاق بیفتد و زمانی که این اتفاق افتاد باید به پزشک مراجعه کنید زیرا که ممکن است سقط اتفاق افتاده باشد.
 • معاینات در سطح واژینال و نیز سونوگرافی از طریق واژن نیز هرگز آسیبی به جنین نمی رساند و در بسیاری از موارد پزشکان برای معاینات مختلف از این روش ها استفاده می کنند.
 • عده ای این تصور را دارند که باید در دوره بارداری استراحت کامل داشته باشند و از این طریق می خواهند از سقط جلوگیری کنند درحالی که باید بدانید هیچ تاثیری در پیشگیری از سقط ندارد. ( اگر هم موثر باشد بسیار ناچیز است.)
 • زنانی که چند بار پشت سرهم سقط را تجربه کردند باید بدانند که انجام آزمایشات مختلف ضروری است و این موضوع را حتما باید با پزشکان در میان بگذارند.
 • یکی از دلایل مهم ناباروری زنان می تواند اختلالات جنسی زنان باشد که با آن مواجه هستند. این نوید را باید به خانم های عزیز داد که در این زمینه دستور های پزشکی ای وجود دارد که می تواند تا حد زیادی در درمان این اختلالات مثمر ثمر باشد.

درمان ناباروی زنان

برای درمان ناباروری راه های زیادی وجود دارد. در زیر می خواهیم مهم ترین اقداماتی که برای درمان مشکل ناباروری مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد را مورد بررسی قرار دهیم.

درمان هایی که با استفاده از دارو ها انجام می پذیرد:

در این نوع درمان به این جهت که منشا ناباروری بسیار جدی نیست می توان از دارو ها برای رفع مشکل استفاده کرد. زنانی که دارای مشکلاتی از جمله تنبلی تخمدان و یا اختلال در تخمک گذاری هستند از این روش می توانند به راحتی مشکل ناباروری خود را حل کنند.

بارداری داخل رحمی

در این نوع، بارداری به این شکل اتفاق می افتد که پزشک اسپرم ها را از مرد می گیرد سپس بعد از آنکه آنها را با روش هایی خاص شستشو داد با استفاده از ابزاری مخصوص به رحم زن تزریق می کند.

این اتفاق زمانی می افتد که پزشک تشخیص دهد گردنه رحم زن با اختلال مواجه است.

باداری خارج از رحم

در این روش هم تخمک ها از زن و هم اسپرم ها از مرد گرفته می شود در شرایط کاملا آزمایشگاهی این دو را باهم ترکیب کرده سپس آن را به داخل رحم مادر منتقل می کند.

این روش صرفا زمانی مورد استفاده قرا می گیرد که علت ناباروری در مرد و زن نامعلوم باشد و تمام بررسی های لازم انجام شده باشد.

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

میکرواینجکشن

در این روش که صرفا در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که اسپرم های سالم مرد کم باشد. در واقع باید برای بارداری زن اسپرم قوی ای وجود داشته باشد درغیر این صورت نمی توان لقاح موفقی را داشت.

پزشکان در این روش اسپرم ها را از مرد می گیرند سپس اسپرم های سالم را جدا کرده، بعد از آن به رحم زن وارد می کنند تا ترکیب با تخمک ها اتفاق بیفتد.

* علاوه بر تمام روش هایی که در بالا ذکر گردید روش ها و راهکار های دیگری نیز برای بارداری زنان وجود دارد که بسته به اینکه علت ناباروری چیست در دستور کار قرار می گیرد.

*رحم جایگزین، دریافت تخمک، لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی و … روش های دیگری هستند که نتایج موفقی در باردار کردن بسیاری از زوج ها داشتند. ( برای آنکه تمامی این روش ها مورد بررسی دقیق قرار گیرد مجالی دیگر می طلبد. امید است در آینده بتوانیم چنین نگارشی را داشته باشیم.)

خاتمه

یکی از نکاتی که اگر هزاران بار هم تکرار شود باز هم احساس نیاز می کنیم این است که حتما در انتخاب مرکز درمان ناباروری نهایت دقت را به کار گیرید. زیرا که روند درمانی موفق تا حد زیادی به پزشک آن وابسته است که بتواند این مراحل را با دانش و تجربه مدیریت کند و اقدامات لازم را گوشزد کند.

2 thoughts on “درمان سقط مکرر

 1. رضا هجران - 12/03/2021 در 2:23 ق.ظ

  با سلام
  ازدواج من و خانمم یازده سال میشود.
  ما در افغانستان هستیم.
  ما با دکتور های زیاد مراجع کریم همه شأن اینبار و بار دیگر گفتند و به پاکستان هم رفتیم..
  اینجوری اگر ادامه بدیم یک وقت دیر خواهد شد.
  میخواستم که هزینه که از طریق تزریق بچه دار شده را بپرسم.چون ما از راه دور میایم توان مالی را داریم تانه؟
  چند تومان مصرف دارد؟
  ممنون

  پاسخ
  • aminmc - 15/03/2021 در 9:49 ق.ظ

   براي اي وي اف حدود ١٥ ميليون هزینه داره

   پاسخ

پاسخ