درصد موفقیت پی جی دی

درصد موفقیت پی جی دی

تولد نوزادانی با نقص ژنتیکی در گذشته عاملی بود که نه تنها علوم پزشکی را درگیر کرده بود ،که بر سر سقط این نوزادان نیز سمینار ها و کنگره هایی نیز برپا شده بود. گروهی طرفداران زندگی این نوزان بودند و گروهی زنده ماندن آن ها را نقض حقوق انسانی می دانستند، چراکه زندگی آن ها تا پایان عمر مملوء از رنج و عذاب می بود.، چه بسا که تولد این نوزادان می توانست مخارج و مسئولیتی مضاعف را  بر شانه های خانواده هایشان تحمیل کند.

امروزه برای تشخیص وضعیت جنین می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. بر اساس روش های نوین در غربالگری جنین دیگر آمار تولد نوزادان با نقص های ژنتیکی به حداقل می رسد و این خود گام بزرگ و موثری در علوم پزشکی خواهد بود.

 

درصد موفقیت pgd

 

در ادامه به بررسی پیرامون این روش و توضیح مفصل آن می پردازیم:

PGD ، غربالگری جنین چیست؟

PGD  را که همان غربالگری جنین پیش از لازنه گزینی نیز می نامند، در واقع نوعی تکنیک است برای ارزیابی ژنتیکی، زمانی که لقاح ازمایشگاهی صورت می گیرد. برای توضیح بیشتر باید بیان کنیم که ، هنگامی که زوجین به روش طبیعی و معول صاحب فرزند نشوند بنا بر تشخیص متخصص می توانند از روش های جایگزین مثل لقاح در آزمایشگاه استفاده کنند. در این صورت بریا ارزیابی  وضعیت ژنتیکی رویان باید از روش PGD استفاده کرد. البته می توان این روش را بر روی تخمکی که هنوز لقاح نیافته است نیز انجام داد .

PGD  را می تواند روشی مکمل برای کمک به باروری دانست. اغلب پزشکان بعد از انجام بررسی های ژنتیکی جنین آن را به روش IVF در رحم جایگذاری می کنند.

در این روش از نمونه برداری سلولی جنین استفاده شده که به آن ” بیوپسی ” نیز می گویند که به ارزیابی ژنتیکی جنین می پردازند.

در این آزمایش بررسی نقایص ژنی، ناهنجاری های کروموزومی و ناهنجاری های جنسی امکان پذیر است.

بررسی ژنتیکی حاصل از آزمایش PGD

بررسی ژنتیکی به کمک روش PGD برای بررسی احتمال وجود اختلالاتی نظیر فیبروزیس، تالاسمی، سندرم Xشکننده و دیسروفی عضلانی صورت می گیرد که بیماری های محصول نقص تک ژنی هستند.

بررسی ناهنجاری های کروموزومی

اغلب زوجینی که از ناباروری رنج می برند، می توانند با روش PGD که ختلالات کروموزموی را نمایش می دهد این مشکل را برطرف کنند. با این روش تعداد کروموزوم ها مورد بررسی قرار می گیرد، علاوه بر این می توان  به کمک روش FISH برای کمک به این تشخیص استفاده کرد .

این نکته حائز اهمیت است که قریب به 60 درصد آمار سقط جنین مربوط به همین اختلال کروموزومی است که با این روش می توان شانس باروری را افزایش داد. PGD  می تواند برای جلوگیری از ابتلای جنین به بیماری هایی نظیر هموفیلی نیز موثر باشد.

بررسی ناهنجاری های جنسی

آزمایشاتی که با روش PGDصورت می گیرد، توانایی تعیین جنسیت قبل از لانه گزین جنین وابسته به بیماری های مربوط به X  را خواهد داشت . از این بیماری ها می توان دیستروفی عضلانی، عقب ماندگی ذهنی و سندرم X  شکننده را نام برد.

آزمایش PGDبرای چه افرادی توصیه می شود؟

زوجین باید توجه داشته باشد که آزمایشات PGD  تنها با تجویز پزشک جواز انجام خواهد داشت. چراکه این آزمایش همانطور که اشاره شد برای ارزیابی بیماری های ژنتیکی قبل از لانه گزینی رویان صورت می گیرد. بنابراین اگر پزشک احتمال وجود ژن معیوب و ابتلا به بیماری خاصی را در زوجین دهد انجام این آزمایش را برای آن ها الزام آور خواهد کرد.

اما این آزمایش به چه کسانی توصیه می شود؟

 • بانوانی که بیش از 35 سال سن دارند.
 • زوجینی که سابقه بیماری ژنتیکی داشته باشند.
 • بانوانی که سقط جنین را تجربه کرده باشند.
 • بانوانی که از روش IVF استفاده کرده اند، اما موفق به بارداری نشده باشند.
 • والدینی که دارای فرزندی با اختلالات ژنتیکی هستند

روش PGD   چگونه انجام می شود؟

برای آگاهی از مراحل انجام PGD  خواننده ادامه مطلب باشید:

برای انجام این آزمایش زوجین می بایست به روش درمان نازایی با IVF لقاح مصنوعی در آزمایشگاه را انجام داده باشند. زمانی که لقاح صورت گرفت رویان در محیط آزمایشگاهی قرار می گیرد تا به مرحله 6 الی 10 سلولی برسد.

پس از رسیدن به مرحله بالا پزشک به روش بیوپسی چند سلول را از رویان جدا کرده و مورد آزمایش زنتیکی قرار می دهد. شاید این طور به نظر رسد که حذف سلولی می تواند برای جنین مشکل آفرین باشد. باید بیان کنیم که این اقدام برای جنین خطر ساز ن بوده و در صورت انجام این آزمایش برای جبران سلول های حذف شده جنین به مدت طولانی تری در آزمایشگاه قرار می گیرد. این زمان می تواند به تشخیص اختلالات کروزومی قبل از انتقال آن به رحم نیز کمک کند.

در صورتی که جنین حامل ژن معیوب نباشد به رحم منتقل شده و اگر مشکوک به ابتلا باشد آزمایشات ژنتیکی نظیر آزمایش آمنیوسنتز و یا نمونه گیری از مایع کوریونیک نیز در طول بارداری انجام می شود.

زوجین می توانند برای استفاده مجدد از جنین ها، رویان های اضافه را در محیط آزمایشگاهی فیریز کنند.

انجام آزمایش PGD چه مزیتی دارد؟

روش PGD  بهترین روش برای درمان ناباروری است، که علاوه بر بررسی های اختلالات ژنتیکی، می توان از این روش برای تعیین جنسیت قبل از بارداری استفاده کرد.

 

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

 

درصد موفقیت روش PGD در تعیین جنسیت چه میزان است؟

گرچه تا کنون روش کاملا قطعی برای تعیین جنسیت ابداع نشده است، اما باید این نوید را دهیم که در تعیین جنسیت با روش  PGD تنها 2 ال 3 درصد احتمال خطا وجود دارد.

البته که زوجین باید توجه داشته باشند که تعیین جنسیت به این روش مستلزم استفاده از روش IVF  جهت بارداری است که این خود 30 ال 40 درصد احتمال باروری را کاهش می دهد، لذا تنها به خاطر دانستن جنسیت ژنی استفاده از این روش عاقلانه نیست.

نکته مهم: زوجین می بایست برای درمان ناباروری و همچنین استفاده از روش PGD

 به بهترین مرکز درمان ناباروری مراجعه کنند تا علاوه بر نتیجه دهی از عوارض آن مصون بمانند.

4 thoughts on “درصد موفقیت پی جی دی

 1. سمیه - 19/04/2020 در 7:16 ق.ظ

  با عرض سلام و تبریک سال نو
  میخواستم اگه لطف کنید هزینه pgd
  رو بپرسم شرایط مالی من محدود است و حرفهایی که بین مردم میچرخد متغیر است و هر کسی یه نرخی میگه هزینه طول دوره این روش به همراه دارو و هزینه دکتر و بیمارستان و آزمایشگاه بیشتر از ۱۷ میلیون میشه یا کمتر
  اگه ممکنه جواب منو بدین خواهش میکنم

  پاسخ
  • aminmc - 14/09/2020 در 9:24 ق.ظ

   سلام لطفا تماس بگیرید 02144952176

   پاسخ
 2. Saeed - 25/11/2020 در 6:56 ب.ظ

  چند درصد احتمال خطا هست

  پاسخ
  • aminmc - 29/11/2020 در 10:50 ق.ظ

   سلام 3 درصد احتمال خطا دارد

   پاسخ

پاسخ

2 × 4 =