تشخیص و درمان ناباروری در زنان

تشخیص و درمان ناباروری در زنان

پیش از آنکه وارد مبحث اصلی شویم بهتر است یک آگاهی اجمالی نسبت به خود مساله ناباروری داشته باشیم. زیرا که تشخیص بیماری در مرحله قبل تر از درمان قرار می گیرد و اگر یک بیماری، اختلال و یا نارسایی درست تشخیص داده نشود نمی توانیم به درمان امیدوار باشیم.

تشخیص و درمان ناباروری در زنان

 ناباروری چیست؟

اساسا چه کسی نابارور است؟

نابارور به زن و شوهری گفته می شود که به مدت یک سال رابطه جنسی داشته و هیچ گونه راه های جلوگیری از بارداری را انجام نداده باشند ولی باردار هم نشوند. از این تعریف چنین مستفاد می گردد که پیش از یک سال رابطه جنسی مداوم نمی توان تشخیص ناباروری داد. بلکه باید صبر کرد تا این تاریخ منقضی گردد سپس بدنبال علل و عواملی که سبب می شوند بارداری اتفاق نیفتد باشیم.

عوامل موثر در بروز ناباروری

 1. اولین عاملی که موجب ناباروری می شود، و تقریبا علت نزدیک به چهل درصد ناباروری هاست، اختلال در تخمک گذاری از سوی خانم هاست. خانم هایی هستند که علیرغم داشتن عادات ماهیانه منظم نمی توانند به درستی تخمک گذاری کنند. لقاح زمانی اتفاق می افتد که تخمک گذاری به طور درست انجام گردد. زمانی که در تخمک گذاری اختلالی پیش آید، این اختلال به لقاح نیز سرایت کرده و موجب بروز ناباروری می گردد.
 2. دومین علت ناباروری مسدود بودن لوله رحمی خانم هاست. لوله رحم بانوان بسیار حساس بوده و به علل گوناگون ممکن است دچار مشکل شود. برای مثال اگر خانمی دچار عفونتی داخل رحم اش شود مسیر این لوله بسته شده در نتیجه از ترکیب اسپرم و تخمک جلوگیری می کند و در نهایت لقاح منتفی است. این موضوع موجب بروز سی در صد مشکلات باروری می شود.

عللی که در فوق ذکر کردیم جزء عللی است که از زنان ناشی می شود. اما باید گفت دلایلی نیز وجود دارد که سر منشا بروز آنها مردان قرار می گیرند. مثلا:

 1. تعداد اسپرم ها ( اگر کم باشد نابارور می شود)،
 2. اشکال غیر طبیعی اسپرم ها،

3.ممکن است اسپرم ها نتوانند مسیر خود را به درستی پیدا کرده و حرکت کند.

 1. اگر لوله هایی که اسپرم ها در آن حرکت می کنند بسته باشند آنها نمی توانند خروج کنند
 2. ناتوانی جنسی در مردان .
 3. انزال زود رس .

نکته: یکی از مسائلی که وجود دارد این است که عده ای از زوج ها علیرغم عدم هیچ یک از نشانه ها و عوامل ناباروری باز هم پس از گذشت یک سال باردار نمی شوند. که این ها باید تحت درمان قرار گیرند تا وضعیت آنها دائما چک شود.

برای آشنایی بیشتر با نحوه باروری در زنان می توانید فیلم زیر را مشاهده نمایید.

راه ها ی درمان ناباروری 

 1.  تجویز دارو:

زنانی که دچار مشکل تنبلی تخمدان باشند و یا مشکل تخمک گذاری داشته باشد از طریق یکسری دارو ها وارد پروسه ی درمان می شوند. کاری که  این داروها انجام می دهند به نوعی تحریک تخمدان برای تخمک گذرای است. هرچه تعداد تخمک ها زیاد باشد احتمال بارداری بیشتر می گردد.

 1. اگر مشکل ناباروری ناشی از دهانه رحم باشد پزشک روش تلقیح داخل رحمی را پیش می گیرد. بدین معنا که پزشک اسپرم های مرد را گرفته سپس با یک وسیله پلاستیکی به داخل رحم تزریق می کند.
 2. تلقیح خارج رحمی:

در این روش پزشک تخمک و اسپرم را از هر دو زوج می گیرد سپس در فضای آزمایشگاه آن ها را باهم ترکیب می کند. پس از آنکه تخمک بارور گردید مجددا آن را به داخل رحم خانم تزریق می کند.( از طریق دهانه رحم.)

 1. روشی که در فوق به آن اشاره کردیم( مورد 3) برای زمانی است که علت ناباروری ناشناخته است. در مواردی دیده می شود که بخشی از اسپرم های مردان سالم است و برای لقاح ارزش دارد. به همین جهت روش چهارمی وجود دارد که در آن همچون مورد قبلی اسپرم ها و تخمک ها از مرد و زن گرفته می شود سپس بعد از شناسایی اسپرم های سالم و انجام عمل تلقیح آن را به داخل رحم وارد می کنند.
 2. تخمک اهدایی:

دراین روش تعدادی تخمک از زنی دریافت می شود سپس در آزمایشگاه با اسپرم های مردی که همسرش مشکل تخمک گذاری یا مشکل تخمدان دارد ترکیب شده ، پس از لقاح، آن ها در فضای خارج رحم از طریق وسایل و ابزاری به داخل رحم زن دریافت کننده ( زنی که در باروری مشکل دارد) تزریق می شود.

 1. رحم جایگزین:

برخی از زنان تخمک ها و تخمدان سالمی دارند اما اینان در زمینه رحم دچار مشکلاتی هستند. روشی که برای این خانم ها قابل استفاده است تلقیح تخمک و اسپرم همسرشان در داخل ازمایشکاه ولی انتقال تخمک بارور شده به رحم زنی است که پذیرفته آن را در رحم خود بپرورد.

 

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

درمان ناباروری با IVF

توصیه هایی در خصوص مراکز مورد مراجعه به زوج های جوان:

نکته ای بس ضروری را باید به زن و شوهر های عزیز خاطر نشان کرد و از آن ها خواست که همواره در پیش چشم شان قرار دهند و آن نکته در خصوص مراکزی است که این عزیزان قرار است به آنها مراجعه کرده تا مورد درمان و مشورت قرار گیرند.

به یاد داشته باشید مراکزی که معتبر  هستند و از پزشکانی کمک می گیرند که سالها در این رشته کار کرده اند و تجربه و دانش بالایی دارند همواره الویت انتخاب تان باشد.

هم اکنون در کشور ایران تعداد بالای پنجاه مرکز درمانی برای ناباروری وجود دارد که بهتر است برای انتخاب بهترین و معتبر ترین آن با پزشکان قابل اعتمادی مشورت شود که دارای تجربه و دانش بالایی هستند.

سخن پایانی:

یکی از نقطه امیدهایی که در زمینه ناباروری وجود دارد این است که امروزه با تکیه بر تمام پیشرفت ها در بسیاری از زمینه های عملی و علمی می توان این نوید را به زوج های جوان داد که دیگر نباید نگران بارداری خود باشند. ولی پزشکان همواره گزارش هایی ارائه می دهند که تامل برانگیز است. گزارش ها مبتنی بر این است که زوج هایی وجود دارند که کاملا با شیوه های امروزی برای ایجاد امکان باروری در آنها مخالف بوده و علاقه ای برای انجام این کارها ندارند حتی به قیمت اینکه مجبور شوند برای همیشه  بر موضوع پدر یا مادر شدن خود چشم بپوشند.

 

پاسخ

2 + هفت =