تست دی اف ای چیست؟

تست دی اف ای نوعی آزمایش برای بررسی ناباروری مردان است. در آزمایش DFI میزان آسیب DNA در اسپرم (میزان شکست های کروموزمی در اسپرم ) مورد آزمایش قرار می گیرد. همان طور که می دانید اسپرم سلولی است که در مرد تولید و پس از آمیزش با سلول تخمک در بدن زن جنین را تشکیل می دهد.

آزمایش دی اف ای روشی است برای بررسی کیفیت منی که میزان شکست DNA اسپرم را نشان می دهد. در این روش ارزیابی تعداد اسپرم، حرکت و شکل آنها برای ارزیابی کیفیت منی مورد بررسی قرار می گیرد. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا درباره میزان شکست های کروموزمی در اسپرم و روش های درمانی برای کاهش شکست DNA اسپرم و تفسیر آزمایش DFI اطلاعاتی جامع در اختیار شما قرار دهیم.

میزان شکست DNA اسپرم

در تمام مردان درجاتی از آسیب به DNA اسپرم وجود دارد، اما اگر میزان شکست های کروموزومی در اسپرم ها بیش از حد باشند باعث اختلال در حاملگی، سقط جنین و شکست در روش های کمک باروری مانند IUI و IVF و ICSI می شود.

در تست دی اف ای با استفاده از روش های مختلفی میزان شکست های کروموزومی در اسپرم ها بررسی می شود و طبق آن درصد گزارش می شود. این درصد که نشان دهنده میزان شکست DNA اسپرم است هر چه قدر بیشتر باشد نشان دهنده آسیب بیشتر به DNA اسپرم است.

در جواب آزمایش DFI اگر درصد نشان داده شده کمتر از 25 تا 30 درصد باشد طبیعی است اما درصدهای بالاتر از این اعداد غیرطبیعی است و اگر درصد نشان داده شده در جواب آزمایش دی اف ای بیشتر از 50 درصد باشد نشان دهنده آسیب بسیار شدید است.

بیمارانی که طبق جواب آزمایش دی اف آی شکست DNA دارند حدالامکان تا زمان بهبودی از  اقدامات کمک باروری مانند IUI و IVF و ICSU به دلیل احتمال شکست و سقط جنین استفاده نکنند.

همچنین در بیمارانی که سابقه سقط جنین داشته اند و روش های کمک باروی نیز موفقت آمیز نبوده و علت ناباروری مشخص نیست از تست دی اف ای استفاده می شود.

اسپرموگرام چیست؟

از تفاوت اصلی تست DFI با اسپرموگرام می توان گفت که در DFI علت شکست DNA  مورد بررسی قرار می گیرد اما در صورتی که در آزمایش اسپرموگرام تعداد و همچنین حرکت اسپرم ها را بررسی می شوند. در حالت کلی بهترین زمان انحام آزمایش اسپرموگرام قبل از دی اف ای است تا در صورت وجود مشکل در DNA اسپرم آزمایش DFI انجام شود.

در حالت کلی این آزمایش برای آنالیز اسپرم می باشد تا از این طریق میزان کیفیت آن مورد بررسی قرا بگیرد. در حالت کلی ظاهر مایع منی باید بدون رنگ یا شیری باشد ولی در صورتی که غیر از این رنگ باشد می توان گفت که غیر طبیعی است.

ولی در حالت کلی میزان سالم بودن مایع منی را از طریق رنگ آن نمی توان تشخیص داد بلکه تنها راه تشخیص سالم بودن تنها از راه آزمایش می باشد.

در ازمایش اسپرموگرام مواردی که بررسی می شود عبارتند از:

حجم مایع منی سیمن

غیر طبیعی بودن اشکال اسپرم

تعداد اسپرم های زنده

ویسکوزیته

حرکت رو به جلو

کاربرد تست DFI چیست؟

از جمله کاربرد های اصلی تست DFI می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمانی که ناباروری بدون دلیل باشد انجام تست DFI یکی از پارامتر هایی است که این موضوع را مورد بررسی قرار می دهد.
 • در صورت توقف یا ضعیف بودن رشد جنین تست DFI انجام می شود.
 • زمانی که انجام تست های کمک باروری موفقیت آمیز نبوده باشد تست DFI انجام می شود.
 • بالابودن سن آقایان
 • مبتلا بودن به بیماری واریکوسل
 • قرارگیری در برابر مواد مضر

روش های درمانی

 • با توجه به اینکه یکی از عوامل مهم در شکست DNA اسپرم عوامل محیطی می باشد، بنابراین با تغییر در سبک زندگی، استفاده از رژیم غذایی سالم، عدم استعمال دخانیات، دوری از استرس می تواند برای بهبود بیمار بسیار مفید باشد.
 • گرما باعث شکست DNA می شود، بنابراین با استفاده از لباس مناسب و خنک کردن بیضه ها و همچنین شستشوی بیضه ها با آب سرد می تواند باعث کاهش شکست DNA گردد.
 • عوامل محیطی آلوده کننده مانند امواج موبایل، اشعه ها و… نیز در شکست DNA موثر هستند.
 • چاقی یکی از دلایل شکست DNA می باشد که با استفاده از رژیم غذایی مناسب و ورزش می توان آن را کنترل کرد.
 • استفاده از داروهای مناسب که توسط پزشک متخصص تجویز می شود، نیز در کنار موارد فوق باعث کاهش شکست DNA می شود.

تفسیر آزمایش DFI

≤ 15% DFI = excellent to good sperm DNA integrity

سلامت و کیفیت عالی تا خوب اسپرم ≤15% DFI

> 15 to < 25% DFI = good to fair sperm DNA integrity

سلامت و کیفیت خوب تا نامطلوب اسپرم >15<25%DFI

> 25 to < 50% DFI = fair to poor sperm DNA integrity

سلامت و کیفیت نامطلوب تا ضعیف اسپرم > 25 to < 50% DFI

≥ 50% DFI = very poor sperm DNA integrity

سلامت و کیفیت بسیار ضعیف اسپرم ≥ 50% DFI

توجه:

گزارش های ذکر شده مبنای بارداری طبیعی و یا بارداری با IUI می باشد.

کاندیدای مناسب برای انجام تست DFI

انجام این تست در افرادی که شرایط زیر را داشته باشند صورت می گیرد:

 • افرادی که قبلا IVF آن ها با شکست رو برو شده است.
 • افرادی که IUI  مناسب نمی دهند.
 • افرادی که سقط مکرر داشته اند.

در صورت داشتن چنین شرایطی انجام تست DFI پیشنهاد می شود. در حالت کلی اگر بخواهیم هدف از انجام این تست را بگوییم باید گفت که این آزمایش به بررسی ناباروری در مردان می پردازد.

و در آخر…

چنان چه سابقه سقط جنین داشته اید و بهترین روش درمان ناباروی نیز موفقیت آمیز نبوده باید تست دی اف ای انجام دهید تا علت ناباروی مشخص شود.

با انجام این تست پزشک متخصص داروهایی تجویز می کند که پس از گذشت سه ماه مجدد باید آزمایش را تکرار کنید و در صورت بهبودی حتما بعد از مشاوره با پزشک متخصص اقدام به بارداری نمایید.

پاسخ