اهدای جنین : مرحله آخر درمان ناباروری

اگر می خواهید خانواده داشته باشید اما آنطور برنامه ریزی کرده اید اتفاق نمی افتد ، اهدای جنین می تواند گزینه خوبی باشد. موارد بسیاری در مورد روند و در تصمیم گیری این فرآیند وجود دارد. در واقع زنان و مردانی كه با ناباروری روبرو هستند، كاملاً در مورد همه جوانب اهدای جنین به عنوان یك گزینه داشتن فرزند باید آگاهی داشته باشند. با ما در ادامه همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

در چه مواردی از اهدای جنین استفاده می شود؟

هنگامی که یکی از زوجین یا هر دو تحت درمان با لقاح آزمایشگاهی برای درمان ناباروری قرار می گیرند ، می توانند هر جنینی را که در طی آن چرخه برای استفاده در یک چرخه بعدی منتقل نشده است ، محافظت کنند( فریز کنند ). این در حالی است که اکثر جنین های فریز شده برای استفاده (این جنین ها توسط زوجینی که آنها را در چرخه درمان IVF ایجاد کرده اند) در نظر گرفته شده است . اما هزاران نفر به طور بالقوه برای اهدای جنین به سایر بیماران نابارور در دسترس هستند. زوجینی که برای تشکیل خانواده تلاش می کنند می توانند اهدای جنین را به عنوان گزینه ای مناسب در نظر بگیرند.

عکس-جنین-اهدایی
عکس-جنین-اهدایی

اهدای جنین چیست ؟

اهدای جنین ، که گاهی اوقات به عنوان پذیرش جنین نیز خوانده می شود ، پتانسیل زندگی را به جنین می دهد. همچنین به مادر گیرنده این امکان را می دهد تا فرزند خود را حمل کند و محیط پیش از تولد را کنترل کند.البته اهدای جنین برای همه افراد مناسب نیست.
در نظر گرفتن اهدای جنین یا فرزندخواندگی یک تصمیم بزرگ است که هم نگرانی عاطفی و هم مالی دارد.

قبل از اهدای جنین چه اقداماتی انجام می شود ؟

تمام ارزیابی ها برای زوجین اهدا کننده و زوج متقاضی جنین هستند انجام می شود . این ارزیابی ها شامل ارزیابی روانپزشکی ، بررسی های داخلی ، ارزیابی های عفونی و ژنتیک و تمام ارزیابی های پزشکی و پاراکلینیکی که لازم است انجام می شود . هدف از اهدای جنین در مرکز ناباروری تنها این نیست که زوجی صاحب فرزند شوند. این فرآیند باید به صورت کاملا محرمانه باشد . زوج متقاضی باید از دریافت جنین خیالشان راحت باشد که فرزند به دنیا آمده از این اهدا بعد از بالغ شدن به دنبال والدین بیولوژیک خود نباشد .هدف دیگر از این فرآیند ایسنت که فرزند سالم از لحاظ جسمی و روانی به زوجین تحویل داده شود .در این مرکز متخصصین زنان ، متخصصین رشته های داخلی ، روانپزشکی ، عفونی حضور دارند و با همکاری آزمایشگاههای تشخیص طبی ، ژنتیک وجود دارند که اقدام به انتخاب جنین ها و اهدا کننده های سالم می کنند . همچنین متقاضیان جنین نیز شامل داین ارزیابی قرای می گیرند. در واقع هر زوجی صلاحیت دریافت جنین سالم را ندارند . این زوجین باید دارای حداکثر سلامت جسمی باشند و شرایط فرزند پروری داشته باشند .

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید. 

آیا اهدای جنین قانونی و شرعی است ؟

خوشبختانه اهدای جنین هم از لحاظ شرعی و هم از لحاظ فرهنگی و قانونی مورد تایید است و زوجینی که از لحاظ روانی و جسمی سالم باشند و نمی توانند دارای فرزند شوند می توانند از این روش استفاده کنند.

هزینه دریافت جنین اهدایی چقدر است ؟

خوشبختانه در کشور ما به دلیل حس انسان دوستانه ای که وجود دارد اهدای جنین با هدف خیرخواهانه صورت می گیرد و هزینه های کمی بابت هزینه هایی از جمله ارزیابی و بیمارستان به زوجین اهدا کننده پرداخت می شود . این در حالی است که هزینه های اهدای جنین در کشورهای اروپایی بسیار بالا بوده و هر کسی توانایی پرداخت آن را ندارد .

2 thoughts on “اهدای جنین : مرحله آخر درمان ناباروری

 1. عباس چ - 15/11/2021 در 12:14 ب.ظ

  سلام
  کاشت جنین اهدایی میخوایم انجام بدیم.مشکل از طرف آقا هستش.
  ممنون میشم دراین راه کمکون کنید که نوبت دهی جه بازه زمانی طول میکشه و هزینه تقریبی چقدره؟
  بیمه تامین اجتماعی هستیم
  سپاس گزارم

  پاسخ
  • aminmc - 02/01/2022 در 1:58 ب.ظ

   اول باید نمونه برداری بیضه انجام بدین

   پاسخ

پاسخ