اهدای تخمک

معمولا در انواع روش های باروری از تخمک خانم یا اسپرم مرد استفاده می شود، ولی در بعضی از مواقع ممکن است هم خانم یا آقا توانایی باروری را نداشته باشند که با داشتن چنین شرایطی از روش های مختلفی مثل تخمک، اسپرم یا جنین اهدایی به منظور درمان ناباروری زوجین استفاده می شود. ولی یکی از مسائل بسیار مهم در خصوص این موضوع بررسی سوابق پزشکی بیمار قبل از اهدا می باشد. هدف از نگارش این مقاله توضیح کاملی در مورد اهدای تخمک می باشد، اگر در رابطه با این موضوع اطلاعات کافی ندارید تا انتهای نوشته همراه ما باشید.

ویدیوی فوق در رابطه با درمان ناباروری از طریق تخمک اهدایی می باشد.

اهدای تخمک چیست؟

به فرآیندی گفته می شود که در آن خانمی که امکان باروری دارد تخمک خود را به خانمی که توانایی باروری ندارد اهدا می کند. روند انجام آن در بهترین مرکز ناباروری در تهران به این شکل است که ابتدا، تخمک هایی که برای اهدا نیاز است می بایست از فرد اهدا کننده خارج و بعد از آن در آزمایشگاه بارور و در نهایت به رحم فرد گیرنده منتقل شود.

حالا شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که اهدای تخمک به چه روش انجام می شود؟ در جواب این سوال باید گفت که پزشکان به منظو انجام آن از روش های کمک باروری همانند IVF استفاده می کنند.

در بعضی از مواقع با توجه به شرایط فرد ممکن است جنین نیاز به فریز برای سیگل های بعدی یا اهدای جنین داشته باشد. انجام اهدای تخمک در اغلب مواقع به نفع خانم هایی است که دچار نارسایی تخمدان هستند یا برای جلوگیری از ناهنجاری های مادرزادی در سن بالا می تواند بسیار موثر باشد. طبق مطالعات و همچنین آمار به دست آمده تخمک های اهدایی منجر به تولد بیش از 50 درصد جنین ها می شود.

روند اهدای تخمک

برای انجام این کار ابتدا فرد اهدا کننده نیاز دارد تا داروهایی را به منظور قطع چرخه قاعدگی طبیعی مصرف کند، ولی نکته ای که بسیار حائز اهمیت این است که مصرف داروها ممکن است برای فرد عوارضی را به همراه داشته باشد که به شرح زیر است:

گرفتگی

سردرد

ایجاد درد در بدن

خستگی زیاد

فردی که قصد اهدای تخمک خود را دارد می بایست داروهای را برای باروری استفاده کند که در تحریک تخمدان ها می تواند بسیار موثر باشد و منجر به تولید همزمان چندین تخمک شود. استفاده از این داروها به صورت تزریق عضلانی یا زیر جلدی هستند.

در بعضی از مواقع مشاهده شده که خانم ها بعد از تزریق عوارض جانبی خفیفی مثل ایجاد کبودی در محل تزریق، بروز حساسیت در سینه ها، تغییرات خلقی را تجربه می کنند. در بعضی از مواقع ولی خیلی نادر ممکن است فرد دچار تحریک بیش از اندازه تخمدان ها شود.

مراحل اهدای تخمک

ولی این اتفاق زمانی رخ می دهد که بیش از اندازه تخمک در تخمدان ها ایجاد شوند. در بعضی از مواقع نیز مشاهده شده که خانم هایی که مبتلا به OHSS هستند بعد از اهدای  تخمک نیاز به بستری شدن دارند.

امکان بارداری در خانم های اهدا کننده تخمک وجود دارد، بنابراین بهتر است تا قبل از اهدی تخمک از داشتن مقاربت جلوگیری کنند، یا از انواع روش های جلوگیری از بارداری مثل کاندوم استفاده کنند.

در دوران اهدا به طور مرتب اهدا کننده باید معاینه شود همچنین باید آزمایش خون، سونوگرافی را انجام دهد تا از این طریق بتوان میزان واکنشات وی را از داروها بررسی کرد.

قبل از اینکه تخمک گیری انجام شود داروهای نهایی به فرد تزریق می شود، بعد از آن پزشک برای خارج کردن تخمک های فرد اهدا کننده می بایست لوله پروپ را درون واژن او قرار دهد و از سوزن برای خارج سازی تخمک ها از هر فیکول استفاده می کند.

مدت زمان انجام این روش درمان ناباروری حدودا 30 دقیقه می باشد و بعد از آن پزشک برای آرام کردن درد فرد اهدا کننده از مسکن ها یا بی حس کننده ها استفاده می کند.

نکته:

اهدای تخمک جزء درمان های سرپایی می باشد پس با توجه به این موضوع فرد اهدا کننده دیگر نیازی به بستری شدن در بیمارستان را بعد از اهدا نخواهد داشت.

در چه شریطی از تخمک اهدایی استفاده می شود؟

از جمله شرایط استفاده ازتخمک های اهدایی عبارتند از:

 • نارسایی زودرس تخمدان
 • کم شدن ذخیره تخمدانی
 • جلوگیری از انتقال بیماری های ژنتیکی به جنین
 • بالا بودن سن افراد
 • پایین بودن کیفیت جنین در IVF های قبلی

فرد اهدا کننده تخمک باید چه شرایطی داشته باشد؟

در زمان اهدای تخمک به یک فرد دیگری است نیاز است تا در ابتدا فرد شرایط لازم را برایانجام این کار داشته باشد. در صورت داشتن تمامی این شرایط می بایست ازمایشات و سونوگرافی های لازم انجام شود. از جمله شرایطی که یک فرد اهدا کننده می بایست داشته باشد به شرح زیر است:

 • سن فرد اهدا کننده 21 تا 34 سال باشد.
 • سابقه قبلی بارداری و تولد داشته باشد.
 • از لحاظ جسمی سالم باشد و مبتلا به هیچ نوع بیماری خاصی نباشد.
 • از ذخیره تخمدانی کافی برخوردار باشد.
 • انجام تست های غربالگری نظیر هپاتیت C، هپاتیت B، ایدز، عدم اعتیاد، عفونت ها و … باید انجام شود.

بعد از اهدا

زمانی تخمک ها به فرد منتقل شد فرد اهدا کننده نیاز به چند روز استراحت داد تا از عوارض ناشی از اهدای تخمک جلوگیری شود. بعد از اتمام دوران نقاهت خود به راحتی می تواند کارهای خود را انجام دهد ولی بازهم رعایت برخی مراقبت های بعد از اهدا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بهترین زمان مراجعه به پزشک

در بعضی از مواقع استفاده از داروهای درفرد اهدا کننده می تواند منجر به ایجاد سندروم تخمک گذاری بیش از اندازه OHSS به شکل خفیف یا شدید شود. با داشتن چنین شرایطی اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید سریعا به پزشک خود یا بیمارستان مراجعه کنید:

 • ایجاد مشکلاتی در تنفس
 • اضافه وزن
 • ایجاد دل درد
 • استفراغ

پاسخ