یائسگی در زنان

یائسگی در زنان

شگفتی های فراوانی راجع به ساختار جسمی و روانی زنان وجود دارد که محققان فعال در زمینه های روان شناختی و سلامت جسمی علاقه ی زیادی به کشف ارتباط پدیده های طبیعی در ساختار جسم و جان زنان دارند .

 بر خلاف باور عوام مردم که مغز انسان را عضوی با کارایی جدا از سایر بخش های بدن تصور می کنند ، مغز کاملا در تعامل دائمی و ارتباط با دیگر بخش های بدن است. یکی از بخش هایی که تاثیر شایانی روی مغز زنان می گذارد دستگاه تولید مثل است، که به واسطه ی هورمون هایی که تولید و ترشح می کند روی عملکرد و سن مغز زنان اثرگذار است .

یائسگی در زنان یکی از پدیده هایی است که شرایط جسمی آن ها را در میانسالی نسبت به مردان هم سن خود بسیار متفاوت می کند . این تغییرات حاصل تفاوت در دستگاه تناسلی و سیستم تولید مثل آن ها است .

 

 

همه چیز درباره ی فرایند یائسگی در زنان

برای رسیدن به درک روشنی از یائسگی در زنان لازم است با دستگاه تولید مثل و نحوه ی عملکرد آن آشنایی نسبی داشته باشیم .

 

دستگاه تولید مثل زنان

 شامل بخش هایی به نام تخمدان ها –لوله ی فالوپ-  رحم و واژن است .

تخمدان ها حاوی سلول های جنسی هستند که تخمک نام دارد .تخمک در فرایند تولید مثل با سلول های جنسی مرد (اسپرم) ترکیب می شود و سلول تخم یا اووم را تشکیل می دهد.

تخمدان ها ماهانه یک تخمک آزاد می کنند.تخمک آزاد شده از طریق لوله ی فالوپ وارد رحم می شود .

لوله ی فالوپ در واقع مجرایی است که تخمدان ها را به رحم متصل می کند و در جداره ی داخلی آن مژک هایی وجود دارد که حرکت این مژک ها برای هدایت کردن و حرکت دادن تخمک کاربرد دارد زیرا تخمک ها  بر خلاف اسپرم ها ، سلول های دایره ای بزرگی هستند که با چشم غیر مسلح قابل رویت است و درون آن حاوی مواد مغذی برای سلول تخم احتمالی است و از تفاوت های دیگر آن با اسپرم میتوان به نداشتن عضوی برای حرکت و عدم توانایی حرکت خود به خودی اشاره کرد.

رحم اندامی است که سلول تخم تشکیل شده در آن جایگذاری می شود و وظیفه ی تغذیه و محافظت از جنین را به عهده دارد .

بیشتر بخوانید
اهدای جنین : مرحله آخر درمان ناباروری

 

چرخه قاعدگی در زنان

بدن زنان در سن ده تا چهارده سالگی وارد پروسه بلوغ می شود و هورمون های جنسی به فرمان مغز از تخمدان ها  ترشح می شوند . تخمدان ها هورمون های استروژن و پروژسترون ترشح می کنند این هورمون ها تغییراتی از جمله افزایش اندازه ی پستان ها ، رویش مو های زائد و… را در بلوغ ایجاد می کنند . این دو هورمون چرخه ی قاعدگی و فرایند تخمک گذاری را تحریک می کنند .

قاعدگی در واقع ریزش دیواره ی رحمی است که برای بارداری احتمالی آماده شده بود،

با ترشح استروژن از تخمدان ، تخمک گذاری انجام می شود و تخمک آزاد شده به تشدید ترشح استروژن و شروع ترشح پروژسترون کمک می کند در نتیجه دیواره ی رحم پر خون و ضخیم می شود تا توانایی محافظت و تغذیه ی سلول تخم تشکیل شده را داشته باشد وقتی لقاح صورت نمی گیرد، تخمک دفع می شود و با کاهش ترشح هورمون استروژن و پروژسترون ، دیواره ی رحم فرو می ریزد و بافت ها و رگ های خونی از طریق قاعدگی از بدن دفع می شود .

 

پروسه یائسگی در زنان

هر زن با تمامی تخمک هایی که قرار است در طول زندگی خود آزاد کند به دنیا می آید و ماهانه یکی از تخمک ها که در وضعیت صفر تقسیم میوز متوقف شده بود ، شروع به تکمیل تقسیم می کند و طی فرایند تخمک گذاری آزاد می شود. این پروسه تا سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی به صورت ماهانه در بدن زنان تکرار می شود .

با رسیدن فرد به این بازه ی سنی تخمدان ها به محرک هایی که از مغز برای ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون فرستاده می شود واکنش نمی دهد و فرایند تخمک گذاری و قاعدگی متوقف می شود .و فرد یائسه می شود و توانایی باروری خود را از دست می دهد.

 

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره ۴۴۹۵۲۱۷۶ – ۰۲۱ تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

 

علائم یائسگی در زنان

هنگامی که در نتیجه ی کاهش هورمون های استروژن و پروژسترون یائسگی در زنان اتفاق می افتد، تغییراتی در نتیجه این کاهش هورمونی در بدن اتفاق می افتد، مانند: تغییرات منفی در خلق و خوی زنان، احساس گرما و گرگرفتگی های شدید ، خشکی در واژن و افزایش غیر عادی ترشحات غدد عرق.

بیشتر بخوانید
علت ناباروری در مردان

 

عوارض بعد از یائسگی در زنان

یائسگی در زنان زمینه ای برای بیماری هایی از قبیل پوکی استخوان است زیرا کاهش سطح استروژن در بدن زنان باعث کاهش سلول های استخوان ساز می شود و احتمال ابتلا به بیماری پوکی استخوان افزایش می یابد .

در نتیجه در صورت بروز علائم یائسگی در بدن خود برای کاهش عوارض یائسگی و خطر ابتلا به بیماری های دیگر به پزشک متخصص مراجعه کنید برای کسب اطلاعات لازم می توانید به مرکز ناباروری امین مراجعه فرمایید .

 

پاسخ

3 × دو =