واریکوسل چیست و چه درمانی دارد؟

واریکوسل زمانی اتفاق می افتد که رگ های موجود در کیسه بیضه، به دلیل اختلال در خونرسانی بزرگ می شوند. این اختلال در آقایان ما بین پانزده تا بیست و پنج سال دیده می شود. واریکوسل عمدتا یک سمت (سمت چپ) را درگیر می کند.
واریکوسل، اختلالی است در آقایان که بیضه ها را درگیر می کند که اصولا با درد همراه نیست. علت بروز واریکوسل به طور قطعی مشخص نیست و نمی توان آن را اختلال جدی در نظر گرفت، اما عوارض ناشی از آن می توان زمینه ساز مشکلات باروری شود که در صورت بروز عوارض جراحی در نظر گرفته می شود.

عکس واریکوسلدر این مقاله، به بررسی علائم، علت بروز و درمان واریکوسل می پردازیم.

علائم و نشانه های واریکوسل

واریکوسل معمولا منجر به بروز درد نمی شود، اما ممکن است درد:

 • هنگام انجام فعالیت های شدید و یا ایستادن های طولانی مدت تشدید یابد.
 • خفیف و یا شدید باشد.
 • با دراز کشیدن و یا خوابیدن به پشت، کمتر شود.

معمولا خود فرد متوجه واریکوسل نمی شود، اما با معاینات فیزیکی تشخیص داده می شود. با این حال، توصیه می شود در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه شود:

 • هر گونه تغییر در اندازه، شکل و ظاهر بیضه ها
 • توده
 • مشکلات باروری
 • تورم کیسه بیضه

عوارض واریکوسل

در برخی موارد، واریکوسل می تواند منجر به بروز عوارض زیر شود:

 • ناباروری

ناباروری، یکی از جدی ترین عوارض واریکوسل می باشد. در حدود ۳۵ تا ۴۴ درصد آقایانی که مشکل ناباروی اولیه دارند، مبتلا به واریکوسل هستند. ناباروری اولیه به زمانی اطلاق می شود که زوجین بعد از دوازده ماه رابطه جنسی محافظت نشده، قادر به باروری نیستند.

واریکوسل، علت ۴۵ تا ۸۱ درصد ناباروری ثانویه می باشد. زمانی که زوجین بعد از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده، موفق به بارداری نشده اند، ناباروری ثانویه در نظر گرفته می شود.

 • کوچک شدن بیضه

آتروفی یا کوچک شدن بیضه، یکی دیگر از عوارض واریکوسل می باشد. لوله های تولید کننده اسپرم، باعث حجیم شدن بیضه ها می شوند. در صورتی که این لوله ها آسیب ببینند، بیضه کوچک تر و نرم تر خواهد شد.

 • بر هم خوردن تعادل هورمونی

همزمان با واکنش سلول ها نسبت به افزایش فشار، تغییر هورمونی نیز اتفاق می افتد و باعث بالا رفتن سطح LH می شود. این هورمون در هر دو خانم ها و آقایان وجود دارد، اما در خانم ها بیشتر است. واریکوسل ممکن است بر سطح تستوسترون نیز تاثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید
تعیین جنسیت قطعی قبل از بارداری

علت بروز واریکوسل

اگر بخواهیم واریکوسل را توضیح بدهیم، این گونه باید بگوییم که در واریکوسل، دریچه های درون رگ ها در امتداد طناب اسپرمی، مانع از رسیدن خون به بیضه ها می شوند. علت اصلی بروز چنین موردی به طور کامل مشخص نیست، اما می تواند مشابه تشکیل رگ های واریسی در پاها باشد.

احتمال بروز واریکوسل در دوران بلوغ وجود دارد. چاقی و اضافه وزن احتمال واریکوسل را کاهش می دهد.

بروز واریکوسل در آقایان بالای ۴۰ سال، می تواند به دلیل انسداد رگ خونی بزرگ در ناحیه شکم و یا تومور کلیه باشد.

تشخیص واریکوسل

جهت تشخیص واریکوسل، پزشک به معاینه فیزیکی و یافتن هر گونه توده در بیضه ها می پردازد. در صورتی که توده بزرگ باشد، به راحتی در معاینه احساس خواهد شد.

در صورتی که اندازه توده کوچک باشد، پزشک از بیمار می خواهد بایستد و نفس عمیقی بکشد. این کار باعث می شود هر گونه بزرگ شدن غیر طبیعی در رگ های خونی به خوبی مشخص شود.

در صورتی که پزشک با معاینات بالینی و فیزیکی به نتیجه ای نرسد، از تست های تشخیصی کمک گرفته خواهد شد. تست اولتراسوند، از جمله تست هایی است که به تشخیص علت بروز واریکوسل کمک می کند. این تست که با استفاده از امواج صوتی انجام می شود، جزئیات دقیقی از ساختارهای داخلی بدن را در اختیار پزشک قرار می دهد.

سایر تست ها مانند آنالیز مایع منی و یا تست های هورمونی، به تشخیص بالا بودن هورمون FSH و پایین بودن هورمون تستوسترون کمک می کنند. این قبیل تست ها زمانی انجام می شوند که پزشک مشکوک به اختلال عملکرد بیضه ها باشد.

درمان واریکوسل

معمولا نیازی به درمان واریکوسل نیست و مشکلی برای باروری ایجاد نخواهد کرد. مگر این که:

 • بیمار از درد و ناراحتی شکایت کند
 • تعداد اسپرم ها کم شود
 • ناباروری بعد از گذشت دو سال درمان نشده باشد

در چنین شرایطی، جراحی راه درمان می باشد.

مرکز فوق تخصصی باروری و نوآوری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره ۴۴۹۵۲۱۷۶ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

جراحی واریکوسل

هدف از جراحی، تغییر مسیر رگ های خونی و بازگشت جریان خون به حالت طبیعی و نرمال می باشد. در مواردی که ناباروری از سوی مرد باشد، درمان واریکوسل به کیفیت اسپرم ها و هم چنین درمان ناباروری کمک می کند.

 • واریکوسلکتومی، جراحی به روش باز است که تحت بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام می شود. در این جراحی، پزشک از راه کشاله ران، شکم و یا قسمت فوقانی ران، به ناحیه مورد نظر دسترسی پیدا می کند.
بیشتر بخوانید
بارداری پوچ چیست و چه علائمی دارد؟

رگ های ناحیه مورد نظر با استفاده از اولتراسوند و یا میکروسکوپ های جراحی، بسته می شوند تا به به رگ های سالم تغییر مسیر داده شوند. احساس درد بعد از انجام این شیوه جراحی، کاملا طبیعی است و فرد بلافاصله بعد از جراحی، قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود خواهد بود.

از جمله مزایای این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که استفاده از میکروسکوپ های جراحی، امکان مشاهده بهتر ناحیه مورد نظر را فراهم می کند.

از بیمار خواسته می شود برای مدتی از برقراری رابطه جنسی خودداری کند. معمولا بعد از گذشت چند ماه، تقریبا سه ماه، بهبود در کیفیت تعداد اسپرم ها مشاهده می شود.

 • جراحی لاپاراسکوپی. در این روش، برش کوچکی در ناحیه شکم ایجاد و ابزار ریز جراحی وارد خواهد شد تا امکان مشاهده و ترمیم واریکوسل فراهم گردد. این روش جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

پاسخ

19 − 2 =