همه چیز درباره آزمایش اسپرم

همه چیز درباره آزمایش اسپرم

آزمایش اسپرم به عنوان تست واحد مفیدترین تست در تشخیص ناباروری مردان می باشد . برای انجام این تست شرایطی لازم است . که در ادامه به آن می پردازیم .

شرایط انجام آزمایش اسپرم

اولین نکته اینست که آزمایش باید در زمان مناسب انجام شود . زمانی که در بدن خروج مایع منی در زمان خواب ، خود ارضایی ، نزدیکی وجود دارد ، زودتر از ۲ روز نباید این آزمایش انجام شود .زیرا اسپرم ها جوان و تازه هستند و پزشک را به اشتباه می اندازند . همچنین این آزمایش نباید بعد از ۷ روز انجام شود . زیرا در این صورت نیز اسپرم ها پیر و فرسوده هستند و تعداد اسپرم به صورت کاذب افزایش پیدا می کند اما حرکت آنها مختل می شود . این موارد نتایج آزمایش را دچار اختلال می کند .

عکس-آزمایش-اسپرم

عکس-آزمایش-اسپرم

نحوه انجام آزمایش اسپرم

آزمایش آنالیز اسپرم بیشتر در آزمایشگاه به صورت خود ارضایی انجام می شود . زمان انجام آزمایش از روغن یا ماده اضافی نباید استفاده شود . زیرا در صحت نتایج آزمایش تاثیر می گذارند . افرادی که به هر دلیلی نتوانند نمونه آزمایش را ارائه دهند می توانند در منزل نمونه را تهیه کنند البته به شرطی که نمونه ظرف مدت ۳۰ دقیقه به آزمایشگاه رسانده شود . بهتر است در این زمان در دمای مشابه دمای بدن نگهداری شود . مثلا ظرف نمونه را در زیر بغل خود تا رسیدن به آزمایشگاه نگهداری کنند .

بهترین روش انجام آزمایش اسپرم

کیفیت آزمایش آنالیز اسپرم بسیار مهم است . یعنی هر آزمایشگاهی نمی تواند این آزمایش را انجام دهد . در بسیاری از مراکز  با کمک کامپیوتر انجام می شود اما بهترین روش همان مشاهده اسپرم با استفاده از میکروسکوپ می باشد .

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره ۴۴۹۵۲۱۷۶ – ۰۲۱ تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید. 

تفسیر آزمایش اسپرم

در تفسیر آزمایش اسپرم چندین فاکتور مهم است :

 1. حجم نمونه آزمایش : حجم نمونه آزمایش باید بین ۲ -۵ سی سی باید باشد . نمونه هایی که حجم کمتری دارند یا به صورت صحیح جمع آوری نشده اند یا فرد از ابتدا دچار کمبود مایع منی است یا تخلیه انزال رو به عقب دارد .
 2. تعداد اسپرم : یک نمونه آزمایش خوب باید در هر سی سی حداقل ۲۰ میلیون اسپرم داشته باشد و در کل باید ۴۰ میلیون اسپرم وجود داشته باشد .
 3. حرکت اسپرم : به طور کلی چهار گرید برای حرکت اسپرم وجود دارد :
 • گرید A : اسپرم هایی که به صورت مستقیم حرکت می کنند که برای باروری مناسب هستند که حداقل باید ۱۶% باشند.
 • گرید B : اسپرم هایی که به نسبت برای باروری خوب هستند که باید ۱۶% باشند .
 • گرید C : اسپرم هایی هستند که سر جای خود حرکت می کنند .
 • گرید D : اسپرم هایی هستند که اصلا حرکت ندارند.
 1. شکل اسپرم: شکل اسپرم مسئله زیاد جدی نیست و اگر تنها ۲۰% نرمال باشد برای باروری کافی است .
بیشتر بخوانید
درمان اختلالات جنسی زنان

عوامل موثر بر ایجاد اختلال اسپرم

دخانیات عامل موثر بر ایجاد اختلال در حرکت  اسپرم می باشد . دو عامل برای افزایش حرکت اسپرم مناسب هست :

 • عدم مصرف دخانیاتی مانند سیگار و قلیون
 • عدم پوشیدن لباس زیر تنگ
 • عدم استفاده از سونا و استخر داغ به مدت طولانی
 • بعد ازدفع ادار بیضه را با آب سرد ۲ الی ۳ دقیقه ماساژ دهد.

پاسخ

سه × 1 =