ناباروری مردان

 ناباروری مردان

ناباروی امری مهم در بین زوج هایی است که مدتی از ازدواجشان گذشته است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی راه های متعددی برای برطرف کردن ناباروری معرفی می شود. اما در گام اول پیدا کردن مشکل اصلی ترین گام برای درمان است . برخلاف گذشته که تصور می شد دلیل ناباروری تنها از سوی خانم ها است اما علم امروز دلایل ناباروری را از هر دو طرف تخمین می زند و لازم است برای مردان نیز آزمایشات لازم صورت گیرد. در ادامه در مورد ناباروری مردان توضیح بیشتری ارائه می شود.

اهمیت تشخیص علل ژنتیکی ناباروری

آزمایشات ژنتیکی در طی ART برای ناباروری شدید مردان

تست های ژنتیکی که می تواند در طی ART انجام شود به تشخیص قبل از لقاح یا PGD برمی گردد . این پروسه ها شامل آنالیز ژنتیکی (PGD) از یک یا دو جسم قطبی قبل از لقاح یا آنالیز یک یا دو بلاستومر از جنین 8 تا 10 سلولی در شرایط آزمایشگاهی می باشد. هدف جلوگیری از تولد بچه با بیماری ژنتیکی است. PGD ، تشخیص قبل از تولد معمول را که سرانجام توسط ختم باردری دنبال می گردد، منسوخ می سازد. PGD به دلیلی این که تشخیص ژنتیکی است که تنها بر روی یک سلول انجام می شود یک روش پیچیده است. این روش تکامل یافت و برای CF، دیستروفی میوتونیک، بیماری هانتینگتون و دیستروفی عضلانی دوشن انجام می شوند، اما بیشتر موارد دیگر برای زوجین بارور یا نابارور انجام شده اند. برای ناهنجاری های کروموزومی اکثر PGD ها برای جابجایی های دو طرفه و Robertsonian انجام شده اند. در کل میزان بچه های متولد شده به اندازه همان 20 تا 25 درصدی می باشد که در سیکل های ICSI به طور کلی گزارش می شود. یک تعدادی از PGD ها برای بیماران کلاین فلتر که در آن ها، اسپرم یافت شده در بیضه ها برای باروری تخمک استفاده شده، انجام گردیده است.

ناباروری در مردان

دلایل شایع ناباروری مردان

بیماری های که در مردان باعث بروز ناباروری می شود:

  • واریکوسل: نوعی بیماری است که با تورم یک رگ داخل بیضه می تواند کیفیت اسپرم ها را تا حد چشم گیری کاهش دهد. این عارضه ممکن است در یک یا هر دو عارضه رخ بدهد. اکثر افرادی هم که به واریکوسل مبتلا هستند هیچ گونه علامتی از خود ندارند.
  • عفونت در نواحی اندام تناسلی مردانه هم باعث بروز ناباروری می شود.
  • حمله آنتی بادی ها به اسپرم: این اتفاق که از سیستم ایمنی بدن نشات می گیرد اسپرم ها را با مهاجم مضر به شاتباه می گیرند و آن ها را از بین می برند.
  • وجود تومور در اندام های جنسی مردانه
  • بیضه های بی تحرک
  • نقص در لوله های حمل اسپرم

ICSI در ناباروری مردان 

ارزیابی های ژنتیکی از بارداری ها و بچه های متولد شده از طریق ICSI در ناباروری شدید مردان

پیگیری مطالعات در مورد باردرای های ایجاد شده و بچه های متولد شده بعد از استفاده از میکرواینجکشن به محض این که این روش جدید در کلینیک مورد استفاده قرار گرفت ، آغاز شده است. از این مطالعات که هنوز در حال انجام است مشخص شد که تعدادی ناهنجاری های عمده با تعدادی ناهنجاری های عمده در کودکان IVF قابل مقایسه بود و احتمالا نسبت به کودکانی که با بارداری طبیعی ایجاد شده بودند، اندکی بالاتر بود.

نتایج اولیه، بر تکامل سایکوموتور این بچه ها نیز دوباره اطمینان داد. اختلالات کروموزومی جدید یافت شده در تشخیص های قبل از تولد نشان می دهد که آنورمالی های عددی کروموزومی جنسی در مقایسه با یک جمعیت بزرگی از بچه های متولد شده اندکی افزایش می یابد. اگر شیوع در بچه های تازه متولد شده 0.2% است، شیوع در بچه های ICSI 0.8% است. این یک افزایش چهار برابری است اما البته شیوع کلی پایین باقی می ماند. جدا از آنومالی های کروموزوم جنسی، همچنین جابجایی های متعادل شده ی جدید مشاهده شده اند. این ناهنجاری ها که در بچه های مردان با کاریوتایپ محیطی طبیعی رخ می دهد، می تواند مرتبط با آنورمالی های کروموزومی در اسپرم شان باشد اما در لنفوسیت هایشان موجود نباشد.

آزمایش دادن یا آزمایش ندادن !

بعضی از پزشکان ادعا می کنند که اکنون ICSI به منظور کاهش ناباروری مردان در دسترس است، کافی است بدانیم که این بیماران اولیگواسپرمی یا آزواسپرمی هستند. مردان دارای اولیگواسپرمی و آزواسپرمی انسدادی می توانند بلافاصله و  اغلب به صورت موفقیت آمیزی حتی اگر سیکل های IVF تکراری لازم باشد، درمان شوند. حتی در موارد آزواسپرمی غیرانسدادی استخراج اسپرم بیضه ای به طور مکرر منجر به میزان بالای بازیابی اسپرم می شود که ICSI را امکان پذیر می سازد.

احتمالا درست است که در اکثریت موارد یک بچه ی سالم هرچند ممکن است نابارور باشد، متولد خواهد شد. با این وجود، در یک تعدادی از مارد، به عنوان مثال در مورد یک جابجایی کروموزومی، درمان با شکست روبرو خواهد شد و بی وقفه تکرار خواهد شد یا سقط های راجعه رخ خواهد داد. به علاوه، تعداد کمی از کودکان CF و احتمالا تعداد کمی از کودکان با بیماری ژنتیکی که می توان از تولد آن ها جلوگیری نمود، متولد خواهد شد. گزینه ی دیگر می تواند عدم استفاده ی بیشتر از ICSI و واگذاردن تصمیمات به طبیعت باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر می توانید ویدویی در مورد علت ناباروری مردان مشاهده نمایید.

برای چه افرادی آزمایش لازم است؟

در بین آن پزشکانی که مفید بودن تست های ژنتیکی را پذیرفته اند و در میان متخصصین ژنتیک که تسست ها را انجام می دهند، بحث های مداوم عمده ای است که در مردان بیمار نابارور، کاریوتیپ ها و تست خای حذف Yq باید انجام شود . با گذشت زمان اکنون بسیاری با انجام این تست های ژنتیکی در صورتی که تعداد اسپرم زیر 1 اسپرم در هر میلی لیتر باشد موافق هستند. با این حال اختلالات کروموزومی و حذف های Yq در بیماران با بیشتر از 1 اسپرم در هر میلی لیتر، اگر چه به یک میزان کمتری یافت شد. بر اساس یک تعداد کمی از گزارشات، یک شخص می تواند متعجب شود که آنالیز کاریوتیپ از همسرش (خانم) باید انجام شود. البته یک دلیلی برای محدود کردن بیمارانی که آزمایش می شوند، این است که اکثر این آزمایشات هنوز پر زحمت و گران هستند. تشخیص های قبل از تولد از طریق نمونه برداری پرزهای جفتی یا آمینوسنتز پس از HCSI باید با زوجین از نظر افزایش شناخته شده در ناهنجاری های کروموزوم جنسی در فرزندان گفتگو شود.

آزمایش ژنتیکی در مقابل غربالگری ژنتیکی

غربالگری ژنتیکی متفاوت از تست ژنتیکی است. یک تست غربالگری به افراد سالم پیشنهاد می شود. در این موارد افرادی که آزمایش می شوند مشکل خاصی ندارند اما ممکن است علاقمند باشند بدانند که آن ها حامل یک جهش ژنی خاص هستند تا اقدامات یشگیرانه را در پیش گیرند. مثال ها برنامه های غربالگری برای CF، بیماری «تئی ساکس» و بیماری های رایج دیگر در جمعیت های معین در معرض خطر بالا هستند. زوجین ممکن است قبل از داشتن بچه بخواهند بدانند که اگر هر دو بچه حامل چنین ژن آتوزومال مغلوبی باشند، خطر داشتن یک فرزند مبتلا 4/1 است. چنین برنامه های غربالگری اختصاصی بیماران نابارور نیست. به هر حال، یک زوج نابارور با یک خطر عود 25 % ممکن است انجام تشخیص قبل از تولد را برای جلوگیری از تولد یک بچه ی مبتلا انتخاب کنند در حالی که اگر زوج نابارور باشند و بتوانند توسط IVF و ICSI یاری شوند، آن ها ممکن است انجام PGD را انتخاب کنند .

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

PGD برای غربالگری آنوپلوئیدی

PGD برای غربالگری آنوپلوئیدی ( غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی یا PGS) یک روش جدید برای انتخاب جنین های بهتر برای انتقال بعد از IVF و ICSI در حال حاضر است که برای گروه های انتخاب شده ای از بیماران پیشنهاد شد. اندیکاسیون های عمده که برای PGD پیشنهاد شدند سن بالای مادر، نقص مکرر لانه گزینی، سقط مکرر و ناباروری با عامل شدید مردانه هستند. جنین های دیپلوئید ازمایش شده برای کروموزوم ها سپس بدون داشتن اطلاعات در مورد کروموزوم های دیگر انتقال داده می شوند. مشاهدات اولیه ی گزارش داده اند که در زنان بیش از 37 سال میزان موفقیت IVF افزایش می یابد، میزان سقط کاهش می یابد و میزان لانه گزینی هر جنین افزایش می یابد. از آن جایی که در این زمان های ابتدایی مطالعات بسیاری انجام شده اند ولی شواهد اندک وجود دارد یا هیچ شواهدی یافت نشد که PGS میزان زایمان تولد زنده را افزایش می دهد. مزالعات اخیر بر روی استفاده از اجسام قطبی به عنوان ماده ی مطالعه، در مقایسه با بلاستومرها که قبلا در اکثر موارد استفاده می شدند و تکنولوژی های دیگر مانند هیبریداسیون مقایسه ای ژنومی و آرایش های پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی در PGS متمرکز شده اند. داده ها برای ارزیابی سود احتمالی این کاربردهای جدید در غربالگری آنوپلوئیدی برای جنین های IVF مورد نیاز هستند.

آیا انجام ICSI برای ناباروری شدید مردان راهی مطمئن است؟

اگر چه پیگیری مطالعات بارداری ها و کودکان متولد شده پس از ICSI اطمینان بخش هستند، هنوز تعدادی از سوالات در این زمینه بی پاسخ می ماند، یکی از سوالات وجود نگرانی در رابطه با اپی ژنتیک می باشد.

کلام آخر

باید بدانید برای درمان ناباروری هر روزه روش های جدیدی اراده می شود. پس نگران نباشید و با انتخاب مرکز خوب برای درمان ناباروری روند درمان را به درستی پیش گیرید . ناباروری درجه و نوع های مختلفی دارد که نمی توان یک روش کلی را برای آن معرفی نمود در نتیجه به دنبال تشخیص درست باشید و با مشورت با بهترین متخصص ناباروری نتیجه قابل قبولی دریافت نمایید.

مقالات مرتبط

پاسخ

16 + 3 =