مراکز انجام PGD

PGD در سطح تک سلولی یک روش پیچیده و چند مرحله ای می باشد. مشکلات مختلفی در روند درمان ناباروری وجود دارد که با وجود پیشرفت تکنولوژی قابل حل بوده است. ضرورت کالیبراسیون مناسب تکنیک های به کار گرفته شده را برای جلوگیری از تشخیص اشتباه نشان می دهد. با توجه به محدودیت های اخلاقی، به دست آوردن یک بلاستومر انسانی دشوار است، بنابراین مراکز مختلف PGD، پروتکل های متفاوتی را به وجود آورده اند همچنین هنوز روش یکنواختی وجود ندارد.

به دلیل اختلالات ژنتیکی متعدد در PGD، ارائه دستورالعمل های مناسب برای تمام اختلالات غیر ممکن است. در عوض برخی از روش های آزمایشگاهی متداول وجود دارد که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مراکز انجام pgd - مرکز درمان ماباروری امین

PGD چیست؟

در خصوص PGD باید گفت که یک نوع روش برای تشخیص جنین از لحاظ ژنتیکی می باشد  که قبل از لانه گزینی جنین انجام می شود، این آزمایش به افرادی پیشنهاد می شود که سابقه بیماری های ارثی دارند و با توجه به این موضوع نمی خواهند که این بیماری را فرزنذشان به ارث ببرد.

در PGD کروموزوم ها و همچنین ژن جنین بررسی می شود و هر گونه اختلال کاملا تشخیص داده می شود. شاید این سوال را از پزشک خود داشته باشید که PGD را چه افرادی باید انجام دهند که عبارتند از:

  • آن دسته از بانوانی که از شرایط خاصی برخوردار بودند و نیاز به سقط جنین داشتند.
  • داشتن فرزندی که اط لحاظ ژنتیکی شرایط خاصی دارد.
  • سابقه خانوادگی (مشکلات کروموزی و بیماری های خاص)

مواردی نیز وجود دارد که باعث می شود پزش این تست را تجویز کند.

  1. خانم هایی که در سن بالا (40 سال) در مان خود را شروع کرده اند.
  2. در مان زمانی پاسخ می دهد که سطح هورمون های زنانه از یک مقدار ثابتی برخوردار باشد.

همچنین باید به این نکته توجه کرد با استفاده از تست PGD می توان جنسیت کودک را تشخیص داد.

 

مراکز انجام PGD

تدابیر ایمنی و حفاظتی در PGD

تست های ژنتیکی در همه مراکز انجام نمی شود و در صورت نیاز باید به بخش هایی که این تجهیزات را دارند مراجعه کنید. آزمایشات (ژنتیکی) به والدین کمک می کند که در صورت مشکلات ژنتیکی از انتقال آن به نسل های آینده جلوگیری شود. حال برخی موارد در انجام PGD ذکر می شود که در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شدیدا توصیه شده است که از یک مکان فیزیکی مجزا برای آماده سازی الگو، انجام PCR و آنالیز محصول استفاده گردد. تجهیزات و مواد که برای PCR تک سلولی به کار می رود باید صرفا برای همین هدف نگهداری شوند و نباید هرگز اجازه داده شود که در تماس با نمونه های DNA تکثیر شده قبلی قرار گیرند.

برای جلوگیری از آلودگی، تکنسین های آزمایشگاه باید لباس، کلاه، ماسک و روکش کفش یکبار مصرف و دستکش های بدون پودر بپوشند تمامی موارد گفته شده در اتاق نگهداری می شود.

به منظور اجتناب از آلودگی خارجی با DNA تکثیر شده قبلی، بعضی مراکز از اتاقی که تحت فشار مثبت قرار دارد استفاده می کنند.

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده است. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

ایمنی در تجهیزات PGD

تمامی تجهیزات و لوازم یکبار مصرف مورد نیاز مانند: لوله ها، رک ها و پیپت ها باید در اتاق نگهداری شوند. شیشه آلات باید استریل و از سر سمپلر مقاوم به آئروسل باید استفاده شود. تمامی مواد و محلول ها باید فاقد DNA و توسط اتوکلاو و عبور دادن از یک فیلتر 22/0 یا با اشعه ماوراء بنفش (UV) استریل گردند، همچنین این موارد یا معرف ها باید زیر هود مجهز به نور UV آماده شوند، در هر حال تمامی این اقدامات ایمنی نباید یک جایگزین برای تلاش جهت اجتناب از آلودگی خارجی در درجه اول باشد.

معرف های PCR باید به دقت قبل از هر مورد کلینیکی آزمایش شوند تا اطمینان حاصل شود که آلوده نیستند. توصیه شده که تمامی معرف های PCR به میزان زیاد آماده و به حجم های کم تقسیم شوند تا تعداد پیپت کردن و نمونه برداشتن از ظرف اصلی معرف کاهش یابد. سپس نمونه های Aliquot شده آزمایش می شوند در حالی که بقیه تا زمان مورد استفاده فریز می شوند.

به منظور تشخیص آلودگی در نمونه آنالیز شده، کنترل منفی شامل تمام معرف های PCR باید استفاده شود و DNA الگو یا بلاستومر با مقداری از بافر نهایی شستشوی بلاستومر جایگزین شود. برای حذف آلودگی با اسپرم، ICSI به کار گرفته می شود.

این نکات در نتیجه روند درمانی بسیار مهم هستند که در مرکز ناباروری امین سعی شده تمام تجهیزات به روز و با بهترین تکنولوژی انجام شود.

 

پاسخ