درمان اختلالات جنسی زنان

درمان اختلالات جنسی زنان

اختلالات جنسی زنان چیست؟

دلایل وقوع اختلالات جنسی در زنان کدامند؟

آیا اختلالات جنسی زنان قابل درمان هستند؟

بسیاری از زنان از بیان مشکلات جنسی خودشان پرهیز می کنند و خجالت زده می شوند. باید توجه داشته باشید که بسیاری از این مشکلات می توانند درمان شوند. بنابراین از مخفی کردن مشکلات خود از همسر و پزشک خود پرهیزکنید. باید توجه داشته باشید که باورهای غلط نقش منفی در بروز اختلالات جنسی زنان دارند و در مقابل آن، نقش مثبت و مهم همسر قرار دارد که باید در تمامی مراحل پشتیبان همسرشان باشند.

در اینجا به برخی از اختلالات جنسی زنان و علل وقوع آن ها و روش های درمان آن پرداختیم.

اختلالات جنسی زنان چیست؟

چرخه پاسخ جنسی در انسان ها 4 مرحله دارد: برانگیختگی، پلاتو (قبل از ارگاسم)، ارگاسم و فرونشینی.

یکی از مهمترین علت های نارضایتی جنسی در جامعه ایران، اختلالات جنسی در زنان می باشد. این اختلالات ممکن است سبب نارضایتی جنسی در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی شود.

انواع مختلف اختلال جنسی زنان

انواع مختلف اختلال جنسی زنان عبارتند از:

 • سرد مزاجی زنان (کمبود میل جنسی)
 • تنفر جنسی: این اختلال بسیار شدیدتر از کمبود میل جنسی می باشد. درمان این روش از دیگر اختلالات جنسی زنان بسیار دشوارتر می باشد و به عنوان حادترین اختلال شناخته شده است. در این اختلال فرد نه تنها تمایل به آمیزش جنسی ندارد بلکه از آن متنفر است.
 • اختلال در برانگیختگی جنسی: فرد به هر دلیلی برانگیخته نمی شود اما واجد میل جنسی می باشد.
 • ترس از آلت مردانه: این اختلال سبب جمع شدن عضلات ران، شکم و دست و پای او می شود. علت بروز این اختلال باورهای غلط و انتقال این باورها در میان دختران می باشد که با دادن اطلاعات عینی به بیمار به آسانی قابل درمان می باشد.
 • اختلال واژینیسموس: در این حالت تمامی عضلات شکم و دست و پا شل شده اما عضله در ابتدای واژن جمع و منقبض می شود. این امر مانع از دخول آلت مرد خواهد شد.
 • آمیزش های دردناک (دیسپارونی): برخی از ترس ها و ناراحتی های زن از زمان کودکی و یا تعارضاتی که با همسرش داشته است، سبب عدم برانگیخته شدن درست خانم می شود. لذا آمیزش برای زن بسیار دردناک می باشد. از دیگر عوامل موثر بر این اختلال می توان به خشکی واژن، دوران پس از زایمان، دوران عادت ماهانه، بیماری های ناحیه تناسلی، آماده نبودن افراد از نظر جسمی، همزمانی نزدیکی و تخمک گذاری، بیماری های مقاربتی و برخی از سرطان هایی که سبب تخریب اعصاب در آن ناحیه شده است.
 • نرسیدن به ارگاسم: یکی از شایع ترین اختلالات جنسی در بانوان مخصوصا زنان ایرانی و خاورمیانه می باشد. زیرا باورهای تعصب آمیز که حق زنان برای رسیدن به اوج لذت جنسی را از بین می برد، در خاورمیانه بیشتر از جوامع غربی می باشد. همچنین بزرگ شدن دختران با تشویق حفظ حجب و حیا باعث می شود آن دختر وقتی با همسرش وارد رابطه جنسی می شود، نتواند یکباره آن حجب و حیا را کنار بگذارد. حتی در برخی از افراد این باور وجود دارد که مورد قضاوت همسرش قرار می گیرد. همچنین می ترسد که به زنی سبک و هرزه متهم شود.
 • سردرد بعد از آمیزش: این اختلال با علائمی چون انقباض عضلانی در ناحیه سر، تهوع و سردرد همراه است.
 • ملال بعد از آمیزش: در این حالت زن پس از انجام آمیزش دچار افسردگی می شود.

همچنین می توان براساس زمان بروز اختلال، مشکلات و اختلالات جنسی را به دو دسته اختلال اولیه و ثانویه تقسیم کرد.

اختلال اولیه: شامل اختلالاتی می باشد که از ابتدای آمیزش جنسی وجود داشته است و مربوط به مسائل قبل از ازدواج می شود.

اختلال ثانویه: اختلالاتی را شامل می شود که در آمیزش های اولیه وجود نداشته و پس از مدتی در زن پدیدار شده است. در این حالت باید دنبال عوامل موثر پس از ازدواج بود.

یائسگی سبب چه اختلالی در روابط جنسی زنان می شود؟

اختلالات کمبود میل جنسی، عدم رسیدن به ارگاسم، آمیزش دردناک و برانگیخته نشدن از جمله پیامدهای یائسگی می باشد. در گذشته برای حل این موضوع به جایگزینی هورمون می پرداختند اما پس از مدتی به دلیل افزایش سرطان در بانوان بین متخصصین اختلاف نظر بوجود آمد.

 

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

 

 

عوامل بروز اختلالات جنسی در زنان چیست؟

عوامل فیزیکی:

برخی از عوامل فیزیکی و پزشکی باعث بوجود آمدن مشکلات و اختلالات جنسی در افراد می شوند. بیماری هایی از قبیل دیابت، بیماری های عصبی، بیماری قلبی، عدم تعادل در هورمون ها، وقوع یائسگی، بیماری های کلیوی، مصرف زیاد مشروبات الکلی و یا مواد مخدر و همچنین نارسایی های کبدی می توانند عوامل فیزیکی بروز اختلالات حنسی در زنان باشند.

عوامل روانی:

 • یکی از این عوامل روانی می تواند شامل مشکلات زناشویی و جنسی بین زن و همسرش باشد.
 • اظطراب و استرس کار می تواند بر روابط جنسی انسان ها بسیار موثر باشد.
 • وجود نگرانی های عملکرد جنسی بین فرد و زوج می تواند از دیگر عوامل موثر روانی باشد.
 • همچنین تاثیرات یک ضایعه روانی جنسی که در گذشته افراد وجوددارد، سبب بروز بسیاری از اختلالات جنسی در زنان می شود.
 • احساس گناه از دیگر عوامل موثر بر اختلالات جنسی زنان است.

تشخیص اختلالات جنسی در زنان چگونه است؟

باید توجه داشته باشید که راهنمایی گرفتن از افراد و متخصصین از راه دور همیشه احتمال سوءتفاهم را افزایش می دهد. بنابراین بهتر است برای بررسی دقیق تر مشکلات و اختلالات جنسی خود حضورا به پزشک مراجعه کرده و از آن ها کمک بگیرید. پس از مراجعه به متخصص، پزشک با انجام آزمایش های فیزیکی و ارزیابی کامل علائم و معاینات بر روی لگن و اندام های تولید مثل را انجام می دهد. قابل ذکر است که در این مرحله مهمترین فاکتور موثر بر تشخیص دکتر بیان نگرش خودتان نسبت به روابط جنسی می باشد.

راه درمان اختلالات جنسی زنان چیست؟

بهترین و مناسب ترین روش برای درمان های اختلالات جنسی، تشکیل یک تیم از بیمار، پزشک و روانشناس می باشد. ارائه آموزش، افزایش تحریکات، کاهش میزان درد با استفاده از روان کننده های واژن یا تحت کنترل قرار گرفتن فرآیند جنسی توسط زن، ارائه تکنیک و روش های حواس پرتی،  کمک گرفتن از مشاور و روانشناس خانواده محور سایر روش های درمانی می باشند.

پاسخ

13 − هشت =