تعیین جنسیت قطعی قبل از بارداری

این که یک انسان مرد یا زن شود ، در مراحل اولیه رشد مشخص می شود. دانشمندان قرن ها تلاش کرده اند تا سیستم تعیین جنسیت را متوجه شوند. در سال ۳۳۵ ، ارسطو گفت گرمای بدن مرد هنگام مقاربت ، جنسیت نوزاد را تعیین می کند. اگر گرمای مرد بتواند سردی مزاج زن را تحت الشعاع خود قرار دهد ، نوزاد پسر می شود. در مقابل ، اگر سردی مزاج خانم خیلی قوی بود (یا گرمای آقایان خیلی ضعیف باشد) ، نوزاد دختر می شود. نظریه های زیست محیطی در مورد تعیین جنسیت ، مانند ارسطو ، تا حدود سال ۱۹۰۰ ، هنگامی که کروموزوم های جنسی کشف شد ، رواج داشت. همانطور که معلوم شد ، ارسطو دست کم به مواردی دست یافت ، حداقل در مورد برخی خزندگان ، که در آن جنسیت جنین با دمای لانه ، تعیین می شد. با این حال ، برای اکثر حیوانات ، جنسیت به صورت کروموزومی تعیین می شود.

چرا تعیین جنسیت؟

تعیین جنسیت منجر به رشد افراد با خصوصیاتی می شود که به آنها اجازه می دهد نر ، ماده یا شناخته شود. در گونه های خاص ، تفاوت در خصوصیات جنسی بسیار اندک است. پستانداران زن و مرد نیز به واسطه تفاوت های زیادی که در فنوتیپ های داخلی ، خارجی ، رفتار و متابولیسم دارند ، به راحتی قابل تشخیص هستند.

تاریخچه تعیین جنسیت

  اولین موفقیت مهم در تعیین جنسیت ، کشف کروموزوم های جنسی در اوایل دهه ۱۹۰۰ بود. از تجزیه و تحلیل دقیق کروموزومهای حشرات نر و ماده ، دانشمندان دریافتند که اگرچه بیشتر کروموزوم ها در هر دو جنس نر و ماده در یک تعداد برابر بودند ، اما یک یا دو کروموزوم اضافی وجود داشت که در این دو جنس نابرابر بودند. تجزیه و تحلیل گونه های اضافی در طی سال ها نشان داده است که تفاوتهای کروموزومی در درجه اول عامل تعیین جنسیت در بیشتر حیوانات است.

عکس-تعیین-جنسیت

عکس-تعیین-جنسیت

تعیین جنسیت چگونه انجام می شود؟

به طوری کلی جنسیت جنین از طریق کروموزوم های به ارث رسیده از والدین تعیین می شود، که یک کروموزوم از مادر و یک کروموزوم از پدر به ارث می رسد. مادر دارای دو کروموزوم x است و پدر دارای یک کروموزوم x و یک کروموزوم y. بنابراین، جنسیت نوزاد از طریق کروموزوم های x و y سلول اسپرم پدر تعیین می شود.

بیشتر بخوانید
علت ناباروری در مردان

تعیین جنسیت قبل از بارداری

اخیراً فناوری های پزشکی امکان تعیین جنسیت را در کودکان قبل از تولد فراهم کرده اند. به عنوان مثال ، غربالگری برای ناقلین بیماریهای ژنتیکی مرتبط با X به والدین بالقوه اجازه می دهد تا نه تنها تصمیم بگیرند که فرزندی داشته باشند بلکه جنسیت فرزندان خود را قبل از بارداری یا قبل از تولد انتخاب کنند.

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره ۴۴۹۵۲۱۷۶ – ۰۲۱ تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

تعیین جنسیت قبل از بارداری با pgd

Pgd قطعی ترین روش تعیین جنسیت قبل از بارداری است . در این روش در ابتدا دارویی با دوز بالا به زن تجویز می شود تا تحریک تخمک گذاری انجام شود . بعد از به بلوغ رسیدن تخمک ها طی بیهوشی خفیف تخمک های بالغ از رحم زن خارج می شود . سپس در مجاورت اسپرمی که از مرد گرفته شده و در محیط آزمایشگاه استریل شده قرار می گیرد . جنین هایی حاصل از این لقاح تشکیل می شود . دکتر جنین شناس با همراهی دکتر ژنتیک جنین ها را جدا می کنند . یک سلول جدا شده و تشخیص می دهند این جنین پسر است یا دختر . همچنین بررسی ژنتیکی از نظر وجود ناهنجاری ها یا بیماری های ژنتیکی در این جنین انجام می شود و با توجه به خواسته والدین جنین دختر یا پسر انتقال داده می شود .

پاسخ

5 × سه =