تست دی اف ای چیست؟

تست دی اف ای چیست؟

تست دی اف ای نوعی آزمایش برای بررسی ناباروری مردان است. در آزمایش DFI میزان آسیب DNA در اسپرم (میزان شکست های کروموزمی در اسپرم ) مورد آزمایش قرار می گیرد.

همان طور که می دانید اسپرم سلولی است که در مرد تولید و پس از آمیزش با سلول تخمک در بدن زن جنین را تشکیل می دهد.

آزمایش دی اف ای روشی است برای بررسی کیفیت منی که  میزان شکست DNA اسپرم را نشان می دهد. در این روش ارزیابی تعداد اسپرم، حرکت و شکل آنها برای ارزیابی کیفیت منی مورد بررسی قرار می گیرد.

با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا درباره میزان شکست های کروموزمی در اسپرم و روش های درمانی برای کاهش شکست DNA اسپرم و تفسیر آزمایش DFI اطلاعاتی جامع در اختیار شما قرار دهیم.

مرکز فوق تخصصی ناباروری امین یکی از مراکز پزشکی پیشرو و مدرن برای ارائه خدمات درمانی بوده و با پرداختن به تمامی جوانب بیماران نابارور، طیف وسیعی از این بیماران را تحت درمان قرار داده اند. اين مركز پزشكي در غرب تهران داراي كليه امكانات جانبي در جهت خدمات رساني كامل به بيماران مي باشد.
برای مشاوره می توانید با شماره 44952176 – 021 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مرکز باروری و نوآوری امین مراجعه نمایید.

میزان شکست DNA اسپرم

در تمام مردان درجاتی از آسیب به DNA اسپرم وجود دارد، اما اگر میزان شکست های کروموزومی در اسپرم ها بیش از حد باشند باعث اختلال در حاملگی، سقط جنین و شکست در روش های کمک باروری مانند IUI و IVF و ICSI می شود.

در تست دی اف ای با استفاده از روش های مختلفی میزان شکست های کروموزومی در اسپرم ها ررسی می شود و براساس درصد گزارش می شود. این درصد که نشان دهنده میزان شکست DNA اسپرم است هر چه قدر بیشتر باشد نشاندهنده آسیب بیشتر به DNA اسپرم است.

در جواب آزمایش DFI اگر درصد نشان داده شده کمتر از 25 تا 30 درصد باشد طبیعی است اما درصدهای بالاتر از این اعداد غیرطبیعی است و اگر درصد نشان داده شده در جواب آزمایش دی اف ای بیشتر از 50 درصد باشد نشان دهنده آسیب بسیار شدید است.

بیمارانی که طبق جواب آزمایش دی اف آی شکست DNA دارند حدالامان تا زمان بهبودی از  اقدامات کمک باروری مانند IUI و IVF و ICSU به دلیل احتمال شکست و سقط جنین استفاده نکنند.

در بیمارانی که سابقه سقط جنین داشته اند و روش های کمک باروی نیز موفقت آمیز نبوده و علت ناباروری مشخص نیست از تست دی اف ای استفاده می شود.

تست دی اف ای چیست؟

روش های درمانی

  • با توجه به اینکه یکی از عوامل مهم در شکست DNA اسپرم عوامل محیطی می باشد، بنابراین با تغییر در سبک زندگی ، استفاده از رژیم غذایی سالم، عدم استعمال دخانیات ، دوری از استرس می تواند برای بهبود بیمار بسیار مفید باشد.
  • گرما باعث شکست DNA میشود، بنابراین با استفاده از لباس مناسب و خنک کردن بیضه ها و همچنین شستشوی بیضه ها با آب سرد می تواند باعث کاهش شکست DNA گردد.
  • عوامل محیطی آلوده کننده مانند امواج موبایل، اشعه ها و… نیز در شکست DNA موثر هستند.
  • چاقی یکی از دلایل شکست DNA می باشد که با استفاده از رژیم غذایی مناسب و ورزش می توان آن را کنترل کرد.
  • استفاده از داروهای مناسب که توسط پزشک متخصص تجویز می شود، نیز در کنار موارد فوق باعث کاهش شکست DNA می شود.

تفسیر آزمایش DFI

≤ 15% DFI = excellent to good sperm DNA integrity

سلامت و کیفیت عالی تا خوب اسپرم ≤15% DFI

> 15 to < 25% DFI = good to fair sperm DNA integrity

سلامت و کیفیت خوب تا نامطلوب اسپرم >15<25%DFI

> 25 to < 50% DFI = fair to poor sperm DNA integrity

سلامت و کیفیت نامطلوب تا ضعیف اسپرم > 25 to < 50% DFI

≥ 50% DFI = very poor sperm DNA integrity

سلامت و کیفیت بسیار ضعیف اسپرم ≥ 50% DFI

توجه:

گزارش های ذکر شده مبنای بارداری طبیعی و یا بارداری با IUI می باشد.

و در آخر…

چنان چه سابقه سقط جنین داشته اید و بهترین روش درمان ناباروی نیز موفقیت آمیز نبوده باید تست دی اف ای انجام دهید تا علت ناباروی مشخص شود.

با انجام این تست پزشک متخصص داروهایی تجویز می کند که پس از گذشت سه ماه مجدد باید آزمایش را تکرار کنید و در صورت بهبودی حتما بعد از مشاوره با پزشک متخصص اقدام به بارداری نمایید.

پاسخ

سه + 1 =